Testy 14 ministrov životného prostredia a zdravotníctva, ktoré v júni uskutočnil Svetový fond na ochranu prírody (WWF), objavili v ich krvi 55 rôznych priemyselných chemických látok.
Výsledky testov, na ktorých sa zúčastnil aj slovenský minister životného prostredia László Miklós, zverejnili dnes v Bruseli.
Medzi chemikáliami v telách ministrov sú látky, ktoré sa používajú na výrobu nehorľavých pohoviek, nelepivých panvíc, nepremastiteľných škatúľ na pizzu, mäkkého PVC, vonných látok či pesticídov. Niektoré z týchto chemikálií boli dávno zakázané, iné sa používajú dodnes.
Všetci testovaní ministri sú kontaminovaní priemyselnými látkami, ktorých účinky sú veľkou neznámou. Je ťažké uveriť, že zákonodarcovia umožnili, aby takýto experiment na ľuďoch pokračoval mnoho rokov, povedal šéf detoxikačnej kampane WWF (DetoX) Karl Wagner.
Zo 103 vybraných priemyselných chemikálií sa v telách ministrov našlo 55. Priemerne mal každý minister v krvi 37 takýchto látok. Najväčší počet objavený v jednom tele bol 43, najnižší 33. Dvadsaťpäť testovaných látok sa objavilo v krvi každého ministra: jedna chemikália spomaľujúca horenie, dva pesticídy a 22 toxických polychlorovaných bifenylov (PCB).
WWF upozorňuje, že všetky tieto látky sú nebezpečné pre ľudí i zvieratá. Chemikálie, ktoré sa našli v telách ministrov, tiež kontaminujú ľadové medvede, delfíny, vzácne vtáky a ďalšie zvieratá aj v regiónoch vzdialených od priemyselných oblastí.
Hoci pri 86 percentách z asi 2500 používaných chemikálií nemá verejnosť prístup k informáciám o ich bezpečnosti, výskumy ich podľa WWF stále viac spájajú s rakovinou, alergiami, problémami reprodukčného systému či chybami vo vývoji detí. Mnohé z chemikálií objavených v telách ministrov majú vysokú trvanlivosť, sú bioakumulatívne a schopné narušiť hormonálny systém.
Testy, ktoré WWF uskutočnil, majú byť jeho príspevkom k prebiehajúcej debate o systéme REACH navrhovaných európskych pravidlách, podľa ktorých bude v EÚ povinná registrácia chemikálií a postupné vylúčenie nebezpečných látok z používania.
Chemický priemysel tvrdí, že si nemôže dovoliť zisťovať, či sú jeho výrobky nebezpečné. WWF tvrdí, že v záujme celého života na našej planéte si nemôžeme dovoliť nezisťovať to, zdôraznil Karl Wagner.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed