Washington 19. októbra (TASR) Ministerstvo zahraničných vecí USA dnes odmietlo kritiky kandidáta Demokratickej strany (DS) na úrad prezidenta krajiny Johna Kerryho, ktorý vyjadril poľutovanie nad tým, súčasný prezident a protikandidát George W. Bush nie je schopný riešiť krízu v západosudánskom regióne Darfúr. Hovorca ministerstva Richard Boucher pred novinármi povedal, že by sa chcel vyhnúť politikárčeniu, ale každý, kto sa pozrie na to, čo americký rezort diplomacie urobil, musí priznať: USA boli na čele činnosti pri pokuse o zmenu situácie v Darfúre. USA pod vedením prezidenta Georgea W. Busha boli na čele akcií na poskytnutie pomoci a bezpečnosti ľudu Darfúru, vyhlásil hovorca. Richard Boucher zdôraznil, že USA sú najväčším darcom pomoci pre Darfúr. John Kerry v nedeľu kritizoval politiku administratívy prezidenta G. W. Busha v Darfúre. Kandidát DS na úrad prezidenta povedal, že pred niekoľkými mesiacmi požiadal prezidenta (G. W. Busha), aby krízu v západosudánskej provincii nazval jej pravým menom, teda genocídou. Bushova administratíva tak urobila až v septembri, ale, na hanbu, nič sa neurobilo na zastavenie genocídy. Slová bez činov sú na nič, najmä, keď ľudia zomierajú každý deň, vyhlásil Kerry v komuniké. Kandidát DS uviedol, že je za prísne sankcie OSN proti Sudánu a za posilnenie humanitárnej pomoci pre región Darfúr. Biely dom v pondelok oznámil, že prezident G. W. Bush rozhodol o poskytnutí dvoch amerických vojenskch lietadiel na dva týždne, aby sa do konca októbra pomohlo v činnosti Africkej únie v Darfúre. V západosudánskom Darfúre trvá od februára 2003 občianska vojna, v ktorej proti sebe bojujú sudánska armáda s podporou arabských milícií, nazývaných džandžavídi, a miestne povstalecké hnutia.
V bojoch podľa OSN zomrelo vyše 50.000 osôb, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v uplynulých dňoch v Ženeve oznámila 70.000 mŕtvych. Ďalších asi 1,4 milióna utieklo do iných oblastí v Sudáne, alebo do susedného Čadu. Miestne černošské obyvateľstvo povstalo na protest proti zanedbávaniu regiónu oficiálnym Chartúmom. Džandžavídi páchajú násilie na černošskom obyvateľstve, dedinčanov vyháňajú z obydlí.
V Darfúre, rozlohou porovnateľnom s Francúzskom, objavili v značnom množstve ropu, urán a meď. OSN pokladá situáciu v tomto regióne za najhoršiu humanitárnu krízu v súčasnosti na svete.