FOTO - TASR |
Keď odchádzal z funkcie prezident Českej republiky Václav Havel, svietilo nad Pražským hradom červené srdce. Stretlo sa to s výraznou kritikou. Česká politologička Vladimíra Dvořáková SME povedala: "Známe osobnosti aj verejnosť to oprávnene považovali za znevažovanie a urážku úradu prezidenta."
Podľa nej je však osvetlenie paláca iný prípad. "Za výnimočné ho považujú hádam iba v Rumunsku, kde majú problémy s elektrinou. Vo svete sú všetky významné pamiatky osvetlené, svieti Pražský aj Bratislavský hrad."
Navrhuje konkrétne riešenie. "Túto otázku by nemala riešiť iba prezidentská kancelária, osvetlenie paláca sa týka aj mestského zastupiteľstva." V tejto otázke by mali rozhodovať aj oni - a spolupodieľať sa na prípadných výdavkoch. "Neosvetlený palác bude totiž určite narúšať vianočnú výzdobu." (nim)