Berlín 17. októbra (TASR) - Bývalý veliteľ slovenskej časti protipartizánskej jednotky Edelweiss Ladislav Nižňanský vyjadril presvedčenie, že mníchovský súd ho oslobodí spod obvinení vznesených v súvislosti s masakrami v slovenských dedinách zo začiatku roku 1945.
V rozhovore pre najnovšie, v pondelok vychádzajúce číslo nemeckého spravodajského týždenníka Focus Nižňanský poukázal na piatkové rozhodnutie súdu, ktorý ho po rozpornej výpovedi dôležitého svedka Jána Repaského prepustil z vyšetrovacej väzby. Sudca po výpovedi Repaského vyhlásil, že podozrenie voči Nižňanskému nemožno hodnotiť ako dôvodné a závažné.
"Som nevinný. Očakávam oslobodenie," citoval Focus 86-ročného Nižňanského. "Odľahlo mi, že zvíťazila spravodlivosť, a nie duch doby, ktorý žiada trest, trest, trest, dokonca aj po generáciách," dodal.
Žalobcovia vyhlasujú, že stále veria v odsudzujúci verdikt a pripomínajú, že pred súdom sa objavia iní svedkovia a dôkazy.
Repaský (79) si vo svojej výpovedi často mýlil udalosti, mená a dátumy, pričom viaceré jeho výroky si protirečili. Vo výpovedi pre prokuratúru v roku 2001 vyhlásil, že Nižňanský vlastnou rukou zabil 20 ľudí a dal príkaz, že nik nemôže ujsť živý. Na procese však minulý týždeň vyhlásil, že "nemôže povedať, či Nižňanský strieľal alebo nie".
V rozhovore pre Focus Nižňanský povedal, že nevie, prečo to Repaský vo výpovedi v roku 2001 povedal. "Takéto obvinenia nikdy predtým nevzniesol. Keď človek zažije hrôzy, aké opísal, nezabudne na ne. Nespomenie si na ne po 60 rokoch," uviedol Nižňanský.
Nižňanský tvrdí, že do Nemcami vedenej špeciálnej jednotky Edelweiss, kde mal pod sebou 131 mužov, vstúpil, aby sa vyhol deportácii do koncentračného tábora po tom, čo ho zatkli po potlačení Slovenského národného povstania.
Nižňanský po druhej svetovej vojne odišiel na Západ a pracoval v redakcii Rádia Slobodná Európa. Československý súd ho v roku 1962 v neprítomnosti odsúdil na trest smrti, čiastočne na základe svedectva Repaského, ktorý v jednotke Edelweiss slúžil pod Nižňanského velením.
Mníchovská prokuratúra začala Nižňanského vyšetrovať po tom, čo bola skontaktovaná slovenskou vládou. Obvineného zatkli v januári tohto roku a proces sa začal v septembri.