BANSKÁ BYSTRICA 15. októbra (SITA) - Ženy, ktoré sú informované o priebehu tehotenstva a aktívne sa pripravujú na pôrod v psychoprofilaktických kurzoch, rodia podľa odborníkov s menšími problémami. Rovnako ako ženy, ktoré môžu využívať alternatívne spôsoby pôrodov. Zhodli sa na tom účastníčky dnešnej celoslovenskej konferencie neonatologických sestier v Martinskej fakultnej nemocnici (MFN). Ako informovala hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová, sestry vyzdvihli najmä pozitívny vplyv muzikoterapie, a to nielen počas pôrodu, ale aj v priebehu tehotenstva. Predovšetkým vážna a relaxačná hudba odbúrava stres a nepríjemné pocity a má pozitívny vplyv na upokojenie matky počas pôrodu, aj na prospievanie novorodencov už v prvých dňoch ich života.
Jednou z tém konferencie boli aj pôrody do vody. Hoci sú v posledných rokoch čoraz žiadanejšie, mnohí gynekológovia sa k nim stavajú opatrne. Podľa primárky Neonatologickej kliniky MFN Jany Hudecovej je využívanie pôrodnej vane prínosom najmä na začiatku pôrodu. Vaňa je vhodná na uvoľnenie panvového dna, ale dieťa by sa do vody narodiť nemalo. „Príroda to zariadila tak, že náš druh sa do vody nerodí. Mali by sme to rešpektovať,“ povedala Hudecová. Dodala, že dieťaťu pri príchode na svet neuškodí pozitívny stres. Uľahčuje totiž jeho ďalšiu adaptáciu po narodení.
Druhý ročník celoslovenskej konferencie sestier pracujúcich v neonatológii sa venoval najmä problematike tvorby a realizácie štandardizovaných ošetrovateľských postupov pri starostlivosti o zdravých ale aj o patologických novorodencov. Podľa záverov konferencie sa dokumentácia sestier rozširuje o takzvané klinické mapy, ktoré sú súborom ošetrovateľských výkonov so samostatnými štandardmi. Priekopníkom v tomto smere je neonatologické oddelenie Fakultnej nemocnice Jána Adama Reimana v Prešove.