SME

Pri celosvetovom hlasovaní by voľby vyhral Kerry

Londýn 15. októbra (TASR) - Americký prezident George W. Bush premrhal sympatie sveta voči Amerike od útokov z 11. septembra. Z prieskumu verejnej mienky ...

Londýn 15. októbra (TASR) - Americký prezident George W. Bush premrhal sympatie sveta voči Amerike od útokov z 11. septembra. Z prieskumu verejnej mienky v 10 krajinách - vrátane niektorých najbližších spojencov - vyplýva, že svetová verejnosť sa stala oveľa zaujatejšia voči USA počas pôsobenia súčasného prezidenta v úrade, napísal dnes britský denník Guardian.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa prieskumu voliči v ôsmich z 10 krajín, vrátane Británie, chcú vidieť ako demokratický vyzývateľ John Kerry porazí republikánskeho prezidenta G. W. Busha v amerických prezidentských voľbách na budúci mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum uskutočnilo 10 popredných denníkov, vrátane francúzskeho Le Monde, japonského Asahi Šimbun, kanadského La Presse, austrálskeho Sydney Morning Herald a britského Guardianu. Podľa jeho výsledkov svetová verejná mienka po starostlivom zvážení neverí, že vojna v Iraku pozitívne prispela k boji proti terorizmu.

Výsledky ukazujú, že v Austrálii, Británii, Kanade, Francúzsku, Japonsku, Španielsku a Južnej Kórei sa väčšina voličov zhoduje, keď odmieta inváziu do Iraku.

Prieskum tiež naznačuje, že americká administratíva ešte nikdy nečelila takej izolácii a nedostatočnej podpore verejnosti v krajinách, ktoré sú najbližšími spojencami USA. Jedinou výnimkou z tohto trendu sú Izraelčania, ktorí podporujú Busha v pomere 2 - 1 voči Kerrymu a vnímajú USA ako svoj bezpečnostný štít - a Rusi, ktorí napriek tradičnému antiamerikanizmu zaznamenali neočakávane priateľské postoje voči USA v prieskume, ktorý sa uskutočnil okamžite po beslanskej tragédii.

SkryťVypnúť reklamu

Najdôraznejšie odmietajú Busha vo Francúzsku, kde 72 percent uviedlo, že by podporilo Kerryho, ale tento trend je tiež veľmi silný aj v tradične veľmi proamerickej Južnej Kórei, kde sa obavy z preventívneho amerického útoku proti Severnej Kórei premietli do 68-percentnej podpory pre Kerryho.

Guardian v britskej časti prieskumu uvádza, že keby mohli Briti voliť vo voľbách 2. novembra, celá polovica by volila Kerryho a Bush by dostal iba 22 percent hlasov. Až 60 percent Britov sa vyjadrilo, že nemajú radi Busha, v skupine respondentov do 25 rokov sa tak vyjadrilo dokonca 77 percent respondentov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 130
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 637
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 558
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 974
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 806
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 686
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná snímka.

Rebríček má nového lídra.


a 1 ďalší 3
Volkswagen Golf GTI

Bohatá základná výbava prináša aj vyššiu cenu.


9
Baňa na meď v Paname vo vlastníctve kanadskej spoločnosti First Quantum Minerals.

Závislosť na Číne je nebezpečná.


40
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V roku 2021 skupina poslancov označila chov domácich zvierat za deštruktívny spoločenský problém.


TASR
Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 14

Sportnet

Zľava Dávid Hancko (Slovensko) a Dimitris Giannoulis (Grécko) počas prípravného zápasu.

K téme hry na troch obrancov sa vyjadril aj Patrik Hrošovský.


TASR
Futbalový agent Martin Petráš.

BRATISLAVA.


TASR
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu