Luxemburg 14. októbra (TASR) Rokovania o nových záväzkoch na zníženie emisií plynov vyvolávajúcich skleníkový efekt sa nezačnú na 10. konferencii OSN o klíme, ktorá sa bude konať v decembri v argentínskom Buenos Aires.
Je privčas na začatie rokovaní v Buenos Aires. Treba lepšie využiť čas, ktorý máme do konferencie na budúci rok, vyhlásil holandský minister životného prostredia Pieter van Geel v Luxemburgu. V Kjótskom protokole sa ráta so začatím nových rokovaní o znížení emisií skleníkových plynov v roku 2005, keď sa budú prijímať nové záväzky na ich redukciu po roku 2012.
V rámci Kjótskeho protokolu majú priemyselne vyspelé štáty znížiť emisie šiestich plynov spôsobujúcich skleníkový efekt o priemerne 5,2 percenta (o osem percent EÚ) v rokoch 2008-12. Koncom roku 2002 sa emisie skleníkových plynov v EÚ znížili len o 2,9 percenta.
Ministri životného prostredia členských štátov EÚ dnes privítali rozhodnutie Ruskej federácie ratifikovať Kjótsky protokol, čím bude môcť nadobudnúť platnosť.