Skopje 10. marca (TASR) - Tri civilné organizácie macedónskych Albáncov dnes po prvý raz vyjadrili podporu rebelom pôsobiacim na severe krajiny a obvinili vládu v Skopje, že súčasné nepokoje vyvolala svojou "protialbánskou politikou".
Vo vyhlásení zverejnenom po spoločnom stretnutí vedenia Zväzu albánskych žien v Macedónsku, Združenia albánskych väzňov, a Demokratického fóra pre ochranu ľudských práv, ktoré sa konalo v meste Tetovo na západe krajiny, sa uvádza, že skupiny čeliace represii nemajú inú možnosť, len siahnuť po zbraniach.
Zoskupenia macedónske úrady obvinili z "vojenského a policajného teroru proti albánskym občanom" a súčasnú situáciu v krajine označili za "následok diskriminácie" voči početnej menšine. V dokumente sa hovorí o "protialbánskej politike, ktorú nemožno tolerovať".
"Albánci v Macedónsku, ktorí čelia vážnej represii, nemajú inú voľbu, ako siahnuť po zbraniach a brániť svoju kultúrnu a národnú existenciu," uvádza sa vo vyhlásení.
Politickí lídri macedónskych Albáncov na nedeľu plánujú oznámenie o vytvorení nového zoskupenia - Národnej demokratickej strany , ktorá bude podporovať transformáciu Macedónska na etnickú konfederáciu. Vytvorenie konfederácie je jednou z požiadaviek povstalcov z Národnej oslobodzovacej armády (UCK), ktorá pri hraniciach s Kosovom podniká útoky proti macedónskych bezpečnostným silám.
V Macedónsku, hlavne na západe a severe, žijú prevažne Albánci, ktorí tvoria štvrtinu až tretinu dvojmiliónovej populácie krajiny. Macedónsku sa doteraz vyhli etnické konflikty, ktoré sprevádzali rozpad bývalej Juhoslávie a predstavitelia tamojšej vlády tvrdia, že nepokoje šíria albánski ozbrojenci z Kosova.