Brusel 13. októbra (TASR) Odchádzajúci predseda Európskej komisie Romano Prodi dnes pred poslancami Európskeho parlamentu bilancoval svoje päťročné pôsobenie na čele exekutívy EÚ. Za najvýznamnejšie výsledky označil prijatie desiatich nových krajín do únie, stabilizáciu Balkánu a v ekonomickej oblasti zavedenie spoločnej meny euro.
Prijatie desiatich nových krajín, jasný časový plán pre ďalších kandidátov a perspektíva plného členstva pre všetky krajiny na Balkáne to je ten najväčší príspevok, aký mohla dať únia pre stabilitu a politický, ekonomický i kultúrny rozvoj kontinentu, povedal poslancom v Bruseli Prodi, ktorého mandát sa skončí 31. októbra.
Hoci Turecko nespomenul, belgický nezávislý europoslanec za nacionalistický Flámsky blok Frank Vanhecke sa naňho v diskusii oboril za minulotýždňové odporúčanie EK začať prístupové rokovania s Tureckom.
Rozšírenie o desať krajín by sme ešte ako-tak prijali, pretože patria do Európy. Ale pozitívne rozhodnutie o Turecku je podľa mňa zločinom proti skutočnému európskemu duchu, vyhlásil.
Prodi vyzdvihol aj schválenie európskej ústavy, ktorú lídri 25 členských krajín podpíšu 29. októbra v Ríme ešte počas jeho mandátu. Spomenul tiež úspešnú poľnohospodársku reformu, implementáciu Kjótskeho protokolu o znižovaní emisií skleníkových plynov v EÚ, koordinovaný boj proti terorizmu, vnútorné reformy v komisii.
Väčšina poslancov výsledky Prodiho komisie ocenila. Prevzali ste úrad v mimoriadne ťažkom čase pre Európu. Po piatich rokoch, keď odchádzate, prešla Európa historickými zmenami, povedal predseda EP Josep Borrell.
Prodiho výsledky vítali najmä liberáli a socialisti, kritickejší boli ľudovci a poslanci menších frakcií. Bývalému talianskemu premiérovi mnohí vyčítali, že sa až príliš zapájal do domácej politiky v Taliansku, niektorí ho vinili z historicky najnižšej účasti na voľbách do EP, ďalší spomenuli aféru s finančnými nezrovnalosťami v Eurostate.
Prodiho tím od 1. novembra nahradí nová Európska komisia na čele s bývalým portugalským premiérom Josém Manuelom Barrosom, ak ju 27. októbra schváli EP.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel