Brusel 13. októbra (TASR) Väčšina z 24 nominovaných členov budúcej Európskej komisie presvedčila Európsky parlament o svojich predpokladoch vykonávať funkciu komisára. U poslancov však neobstál taliansky kandidát Rocco Buttiglione pre svoje konzervatívne názory, ani maďarský zástupca László Kovács pre nedostatočné schopnosti.
Z hodnotiacich listov, ktoré dnes parlament zverejnil po dvojtýždňovom maratóne pohovorov s dezignovanými komisármi, tiež vyplýva, že vážne výhrady majú poslanci aj voči holandskej kandidátke Neelie Kroesovej, Dánke Mariann Fischerovej Boelovej a Lotyške Ingride Udreovej. Všetky tri však poslanci napriek výhradám odporučili.
Najtvrdšie slová sa ušli jednoznačne maďarskému ministrovi zahraničných vecí Kovácsovi. Väčšina členov výboru (pre priemysel, výskum a energetiku) nebola presvedčená o profesionálnych schopnostiach v oblasti energetiky ani o celkovej schopnosti prevziať vysoký úrad, ktorý mu bol navrhnutý, uvádza sa v hodnotiacom liste.
Bohužiaľ, pán Kovács nebol schopný uspokojiť väčšinu členov v oblasti svojich profesionálnych znalostí v odbore energetikyJeho vyhlásenie, že ostáva ministrom zahraničia v novej vláde do konca októbra, veci nepomohlo, píše sa v inej časti listu.
Vyplýva však z neho, že socialistická frakcia si kandidáta zo svojich radov podržala. Jedna veľká skupina poslancov vyjadrila vieru, že (kandidát) sa naučí dostatočne veľa, aby zvládol post komisára, keď sa bude môcť funkcii naplno venovať, končí sa Kovácsov hodnotiaci list.
Zatiaľ čo Kovácsovi vyčítajú europoslanci neschopnosť, taliansky kandidát na post komisára pre spravodlivosť Rocco Buttiglione neprešiel hodnotením výboru pre občianske slobody pre svoje názory, že homosexualita je hriech a že úlohou žien je vydať sa a starať sa o deti pod ochranou manžela.
Poslanci pomerom hlasov 27:26 odmietli, aby v novej komisii zastával post komisára pre spravodlivosť a nesúhlasili ani, aby dostal v exekutíve akýkoľvek iný post. Názor výboru však nie je pre predsedu EK záväzný a europarlament nemôže odmietnuť jednotlivého komisára, pretože o komisii bude hlasovať ako o celku.
Šéf EP Josep Borrell dnes po porade s lídrami politických frakcií nechcel prezradiť, čo od predsedu komisie Josého Manuela Barrosa očakávajú. Rozhodli sme len, že hodnotiace listy pošleme pánovi Barrosovi, aby on vyvodil dôsledky, oznámil novinárom s tým, že sa s ním stretnú až 21. októbra, teda šesť dní pred hlasovaním EP.
Borrell, ktorý tiež Buttiglioneho výroky otvorene kritizoval, sa vyhol otázke, ako bude hlasovať, ak kontroverzný Talian v komisii ostane. Túto otázku zodpoviem, keď nastane na to čas, odbil novinárov.
Väčšina hodnotiacich listov obsahuje slová, že navrhovaný komisár presvedčil o svojich osobných i odborných predpokladoch a vyjadril pripravenosť spolupracovať s EP.
V prípade rakúskej kandidátky Benity Ferrerovej-Waldnerovej (vonkajšie vzťahy) hovorí hodnotenie o excelentnom výkone, vystúpenia viacerých označili poslanci za presvedčivé.