Návšteva tureckých poslancov sa uskutočňuje v čase, keď vo Francúzsku silnie odpor proti vstupu Ankary do únie.
Poslanec stredoľavicovej Republikánskej strany ľudu (CHP) Onur Öymen pre tlačovú agentúru AFP povedal, že tureckých poslancov prekvapuje súčasná diskusia vo Francúzsku. Zdá sa, že teraz treba diskutovať o prijatí Turecka do EÚ, hoci sa o tejto otázke rozhodlo pred 40 rokmi, keď Turecko v roku 1963 uzavrelo asociačnú dohodu, a potom v roku 1999, keď dostalo štatút kandidátskej krajiny, vyhlásil Öymen.
V súčasnosti je Turecko viac pripravené ako niektoré iné štáty, ktoré sa nedávno stali členmi EÚ, najmä v oblasti ekonomickej, bankovníctva a finančníctva, povedal poslanec vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Ibrahim Özal, pričom spomenul Slovensko, Poľsko a Bulharsko.
Turecká delegácia, ktorá z Paríža odcestuje v piatok, sa skladá z poslancov zmiešaného výboru tureckého parlamentu pre vzťahy s EÚ. Úlohou výboru je práca na asociačných dohodách s EÚ a príprava vstupu Turecka do únie. Delegácia sa má stretnúť so zástupcami rôznych politických strán francúzskeho Národného zhromaždenia (NZ) a s ministerkou pre európske záležitosti Claudie Haigneréovou.
Francúzska vláda rozhodla, že vo štvrtok zorganizuje v NZ diskusiu o kandidatúre Turecka na vstup do EÚ. Hlasovať po diskusii sa o danej téme nebude.
Podľa prieskumov verejnej mienky vo Francúzsku je veľká väčšina občanov krajiny proti prijatiu Turecka do únie. Politici pravicových aj ľavicových strán sú v tejto otázke nejednotní, informovala agentúra AFP.