Brusel 12. októbra (TASR) Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu majú z dvojtýždňového maratónu pohovorov s nominovanými eurokomisármi, ktorý sa skončil v pondelok, zmiešané pocity.
Viacerí z nich si myslia, že parlament by nemal komisiu schvaľovať ako celok, ale mal by mať možnosť odmietnuť aj jednotlivých kandidátov. Napriek výhradám voči niektorým dezignovaným komisárom však budú koncom mesiaca hlasovať za novú Európsku komisiu.
Možno je to na škodu veci, že skutočne je to postavené ako buď všetci alebo nikto, pretože tým sa vlastne eliminuje možnosť posunúť tých dobrých a vylúčiť tých, ktorí z pohľadu poslancov nemajú na to predpoklady, povedala TASR šéfka slovenských socialistov v EP Monika Beňová (Smer).
Jej osobne sa veľmi páčilo vystúpenie rakúskej kandidátky Benity Ferrerovej-Waldnerovej (vonkajšie vzťahy), okrem jej prehľadu v zahraničnej politike ju zaujala, že plynule ovláda štyri jazyky. Horší pocit mala Beňová z fínskeho kandidáta na komisára pre rozšírenie Olliho Rehna, ktorý sa jej zdá príliš úradnícky.
Napriek tomu, že taliansky kandidát Rocco Buttiglione sa podľa nej svojimi príliš konzervatívnymi názormi na homosexualitu či postavenie žien diskvalifikoval, Beňová neočakáva, že by kvôli nemu EP 27. októbra komisiu odmietol.
Ja predpokladám, že budem hlasovať za celú komisiu, nevidím totiž nejaký úplne zásadný problém, prečo by som mala zahlasovať proti, dodala Beňová, ktorá v júli nepodporila nomináciu Josého Manuela Barrosa na čelo novej komisie.
Aj europoslankyňa z frakcie ľudovcov Edit Bauer (SMK) si myslí, že by sa malo hlasovať o jednotlivých komisároch. Inak sa tie híringy stávajú formálnymi, povedala.
Zmenila by tiež spôsob nominácie. Krajina by mala vopred vedieť, na aký rezort posiela človeka... Nedochádzalo by potom k takým za vlasy pritiahnutým situáciám, že minister zahraničných vecí dostane energetiku, dodala Bauer. Z pohovorov, ktoré mala možnosť vidieť, sa jej najviac pozdával slovenský komisár Ján Figeľ.
Rozhodne vyššie právomoci pre výbory pri schvaľovaní komisárov by rád videl aj europoslanec Ján Hudacký (KDH). Na plenárnych zasadnutiach by sa nemala odsúhlasovať komisia ako celok, ale jednotliví komisári na základe odporúčania výborov. To by bolo rozumnejšie riešenie, myslí si člen frakcie ľudovcov.
Väčšie výhrady má len voči maďarskému kandidátovi na komisára pre energetiku Lászlóovi Kovácsovi, ktorý bol podľa neho na pohovore zjavne nepripravený.
Za novú komisiu bude koncom mesiaca hlasovať aj nezávislá europoslankyňa Irena Belohorská (ĽS-HZDS). Pohovory však podľa nej umožnili len hrubé hodnotenie kandidátov. Ich činnosť sa bude dať hodnotiť až po jednom, dvoch rokoch. A predseda Barroso jasne povedal, že nebude tolerovať komisárov, ktorí nebudú mať snahu dobre pracovať, povedala Belohorská.
Spomedzi kandidátov vyzdvihla Rakúšanku Ferrerovú-Waldnerovú, ktorá podľa nej všetky otázky zodpovedala na jednotku s hviezdičkou. Belohorská tiež drží palce Slovákovi Jánovi Figeľovi.
Belohorskej stranícky kolega Sergej Kozlík má veľké výhrady voči spôsobu vypočúvania komisárov. Príliš veľa technických otázok a príliš málo času na podrobné a vecné otázky týkajúce sa jednotlivých oblastí znie jeho hodnotenie. Dvojminútový limit umožňuje len všeobecné odpovede, posťažoval sa TASR Kozlík.
Za zásadné obmedzenie však považuje, že komisia sa schvaľuje ako celok. On osobne však ctí princíp, že komisára navrhuje každá krajina a rešpektuje takýto výber, a koncom októbra nebude mať problém hlasovať za novú EK.
Pre poslankyňu Annu Záborskú (ľudovci, KDH) boli dva týždne pohovorov príležitosťou vypočuť si v skratke program EK na najbližších päť rokov. Záborská ako jediná z oslovených slovenských poslancov súhlasí s tým, že EP schvaľuje komisiu ako celok.
Čo je možno dobré je, že EP nehodnotí v záverečnom hlasovaní jednotlivých komisárov, ale hodnotí komisiu ako celok, čiže buď ju prijme alebo odmietne. Ja verím, že tá komisia bude na záver odhlasovaná v takom zložení a s takým rozdelením portfólií, ako bola navrhnutá, povedala Záborská.
Poslankyňu totiž sklamal prístup výboru pre občianske slobody, ktorý tesne odmietol odporučiť talianskeho kandidáta Buttiglioneho kvôli jeho názorom na homosexualitu a postavenie žien.
To hodnotenie, ktoré nakoniec zaznelo, a tie výčitky voči pánovi Buttiglionemu jasne dokumentujú porušenie slobody názoru, slobody prejavu a už vôbec nehovoriac aj slobody vierovyznania, myslí si Záborská.
Buttiglioneho odmietli podporiť viacerí socialistickí, liberálni a ľavicoví poslanci kvôli jeho vyjadreniam, že homosexualita je hriech a že ženy by mali ostať doma a starať sa o deti.
Európsky parlament bude novú Európsku komisiu schvaľovať na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu 27. októbra.