Budapešť 10. marca (TASR) - Za emigráciou maďarských Rómov, spomedzi ktorých ôsmi dostali tento týždeň štatút utečencov vo Francúzskej republike, nemusia stáť zahraničné tajné služby, ale extrémistické politické zoskupenia v Maďarskej republike. Za vylúčené to aspoň nepovažujú nemenované zdroje maďarských tajných služieb, o informácie ktorých sa opiera materiál internetového vydania najčítanejšieho budapeštianskeho denníka.
Népszabadság Online, ktorý dodáva, že účasti domáceho extrémistického zoskupenia na operácii predbežne nič nenasvedčuje, nevylučuje ani prípadnú podporu nešpecifikovanej medzinárodnej organizácie.
Podľa rovnakého zdroja sprevádzal vysťahovanie zámolyských Rómov celý rad nešťastných udalostí. Vyskytlo sa v ňom primnoho náhod v časovej rovine, ktoré mohli zadať dôvod na špekulácie.
Informácie britského Janeďs Intelligence Digest, podľa ktorých povzbudili Rómov opustiť krajinu ruské tajné služby s cieľom spomaliť proces pričleňovania krajiny k Európskej únii, nemôžu podľa nemenovaných maďarských zdrojov pochádzať od žiadnej európskej tajnej služby. Zverejnenie takejto informácie nie je totiž vraj na starom kontinente v záujme nikoho, pretože je to "pre všetkých trápne".
Zdroje Népszabadság nevylučujú, že ide o informácie z amerických prameňov, ale dodávajú, že schválenie organizovanej akcie tajných služieb podlieha v každej krajine schváleniu na vládnej úrovni. "Ešte aj v Rusku je nepredstaviteľné, aby tajná služba realizovala takúto akciu bez schválenia na najvyššej úrovni," cituje Népszabadság Online nemenovaného znalca pomerov v Ruskej federácii.
Udalosti okolo Rómov z maďarskej obce Zámoly, ktorí v lete 2000 požiadali v Štrasburgu o politický azyl v súvislosti s diskrimináciou v ich materskej krajine, sú výsledkom operatívnych akcií ruských tajných služieb. S odvolaním sa na februárové vydanie periodika Janeďs Intelligence Digest, ktoré vydáva britský inštitút pre bezpečnostnú politiku, to pred týždňom napísal budapeštiansky denník Magyar Nemzet.
Stalo sa tak iba deň po tom, čo sa na pôde francúzskeho Národného zhromaždenia v Paríži uskutočnila tlačová konferencia hovorcu spomínanej skupiny maďarských Rómov Józsefa Krasznaiho, respektíve čo poslanec francúzskych zelených Noel Mamere požiadal oficiálne miesta krajiny galského kohúta, aby prehodnotili pozitívny obraz Maďarskej republiky, usilujúcej sa o vstup do Európskej únie.
Na tlačovej konferencii, ktorú pre mimoriadny záujem museli presunúť do podstatne väčšej siene, informoval o celkovej situácii Rómov v Maďarsku aj predseda ich parlamentu, sociológ Jenö Zsigó. Práve on adresoval maďarskej vláde výzvu, aby požiadala európske štruktúry o akýsi Marshallov plán na riešenie rómskej otázky.
Spomínaný britský časopis označil za najškodlivejšiu z osvedčených metód, ku ktorým údajne opäť siahla Moskva za vlády Vladimira Putina, tú, ktorú uplatnila voči ČR a teraz voči Maďarsku. Tvrdenia periodika označil Magyar Nemzet za opodstatnené, čo vraj potvrdzuje pracovná metóda typická pre tajné služby, ktoré podobné diskreditačné, operatívne akcie zvyknú realizovať v tretej krajine.
Cestovné náklady zámolyských Rómov sa financovali z Izraela, napísal budapeštiansky denník. Neviem o ruských priateľoch a tento nápad považujem za smiešny, uviedol v reakcii József Krasznai a dodal: "Doteraz nás spájali s Maďarskou socialistickou stranou (MSZP), teraz sa karta obrátila." Všetci zainteresovaní Rómovia majú dosť rozumu a nepotrebujú byť riadení, zdôraznil a poznamenal: "Nepotrebujeme pomoc zo zahraničia, aj sami sa dokážeme ozvať. Maďarsko nám všetkým spôsobuje nezabudnuteľné bolesti."
Otázkou opodstatnenosti tvrdení britského periodika sa za zavretými dverami zaoberal vo štvrtok na trojhodinovom mimoriadnom zasadaní aj výbor pre národnú bezpečnosť parlamentu Maďarskej republiky za prítomnosti ministra bez kresla pre kontrolu civilných tajných služieb Ervina Demetera. Politik po zasadaní grémia vyhlásil, že nemieni dementovať ani potvrdiť uvedené tvrdenia britského zdroja a dodal, že poslanci dostali komplexné informácie o všetkých aspektoch kauzy, ktoré súvisia s národnou bezpečnosťou krajiny.
Ďalší hearing ministra, ktorý sa vyhol priamej odpovedi na otázku, či možno vylúčiť, že za kauzou sa skrýva akcia ruských tajných služieb, sa uskutoční na najbližšom zasadaní výboru.
Dve rómske rodiny z Maďarska, traja dospelí a päť detí, ktorí v júli 2000 pricestovali vo viac ako 40-člennej skupine Rómov z MR do Štrasburgu, získali vo Francúzskej republike štatút utečencov. Pred dvoma dňami o tom v Paríži informoval predseda výboru na podporu týchto Rómov Georges Federmann.
12 20 le ed