Islamabad 12. októbra (TASR) - Pakistan dnes v rámci úsilia o posilnenie svojej obrany úspešne otestoval vlastnú balistickú strelu stredného doletu schopnú niesť jadrové hlavice. Informovala o tom pakistanská armáda.
Pakistan uskutočňuje pravidelné skúšky rakiet napriek obnovenému mierovému procese s Indiou. Dnešného odpálenia strely Hatf V (Ghaurí) typu zem-zem s doletom 1500 kilometrov sa zúčastnili premiér Šaukat Azíz a ďalší pakistanskí činitelia.
Naposledy Pakistan skúšobne odpálil strelu schopnú niesť jadrovú hlavicu 4. júna. Predtým v marci uskutočnil test balistickej strely Šahín II s doletom 2000 kilometrov s tým, že dokáže zasiahnuť jadrovou hlavicou ktorékoľvek miesto Indie.
Pakistan sa stal nukleárnou veľmocou v máji 1998, keď vykonal podzemné jadrové skúšky, ktorými reagoval na predošlé testy Indie. Obe krajiny viedli od získania nezávislosti od Británie v roku 1947 tri vzájomné vojny.
Ghaurí a Šahín sú rôznymi verziami série rakiet nazvaných Hatf po starobylej islamskej zbrani. Prvú raketu Ghaurí Pakistan skúšobne odpálil v apríli 1998, jeho armáda ju oficiálne dostala v januári 2003.
Raketu vyvinuli Khan Research Laboratories, hlavné pakistanské zariadenie pre obohacovanie uránu, pomenované po Abdulovi Kadírovi Chánovi, kedysi váženom "otcovi" pakistanskej jadrovej bomby. Tento rok ho odvolali z postu osobitného poradcu vlády po tom, ako sa priznal k poskytnutiu tajných nukleárnych informácií Iránu, Líbyi a KĽDR.
Podľa niektorých odborníkov bola raketa Ghaurí vyvinutá s pomocou Severnej Kórey výmenou za nukleárne poznatky, Pakistan však spojenie s komunistickou krajinou popiera s tým, že strelu vyprodukoval sám.