SME

Kauza Nižňanský: Repaský pokračuje v protichodných vyjadreniach

Mníchov 11. októbra (TASR) - S napätím očakávaná výpoveď Jána Repaského, korunného svedka v procese s Ladislavom Nižňanským, ktorý dnes ako svedok neočakávane predstúpil pred súd v nemeckom Mníchove

, nenaplnila očakávania prokuratúry.

"Nemôžem povedať, či Nižňanský strieľal alebo nie, či niekoho zastrelil alebo nie," cituje z Repaského (78) výpovede agentúra DPA. Po ďalších otázkach však svedok svoje vyhlásenie zmenil. "Je pravda, že (Nižňanský) strieľal. Na koľkých, neviem, nerátal som," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na otázku, aby vysvetlil svoje sporné svedectvo, Repaský súdu povedal, že zabíjali všetci, vrátane Nižňanského ako veliteľa slovenskej časti Edelweiss, ako aj nemeckého majora Erwina Grafa von Thun-Hohenstein, ktorý velil celej jednotke.

SkryťVypnúť reklamu

Na opätovnú otázku, či Nižňanský osobne zabil 20 civilistov, Repaský odpovedal: "Áno, áno - a Kaniok tam bol tiež." Martin Kaniok bol Nižňanského predchodca na poste šéfa jednotky.

Ján Repaský bol počas druhej svetovej vojny členom Nižňanského protipartizánskej jednotky Edelweiss, ktorá mala v januári 1945 v Ostrom Grúni a Kľaku zmasakrovať 164 civilistov. Kvôli zlému zdravotnému stavu mal dnes svedčiť zo Slovenska prostredníctvom telemostu, nakoniec však do Mníchova pricestoval.

Svedok, ktorý pôsobil vetchým dojmom, vypovedal usadený v invalidnom vozíku. Bývalý železničiar potvrdil, že Nižňanský slovenskej jednotke Edelweiss velil "až do konca".

Repaský sa podľa vlastných slov na akciách jednotky podieľal a tiež aj strieľal. Ako povedal, rozkaz znel: "Ak nebudeš strieľať, budeš zastrelený."

SkryťVypnúť reklamu

Repaského, ktorý v čase masakier nemal 18 rokov, československý súd v roku 1962 odsúdil na osem rokov väzenia v procese s príslušníkmi Edelweiss, v ktorom Nižňanského odsúdili v neprítomnosti na smrť. Nižňanský po vojne emigroval na Západ. Proces z roku 1962 je označovaný za zmanipulovaný vtedajšou komunistickou mocou.

Nižňanský pracoval v Rádiu Slobodná Európa (RFE) a v roku 1996 získal nemecké občianstvo.

Obhajcovia Nižňanského argumentujú nevierohodnosťou Repaského, pričom poukazujú na jeho protichodné vyhlásenia. Tiež argumentujú, že československý proces - o verdikt ktorého sa opiera súčasná žaloba - sa konal v čase vrcholiacej studenej vojny, čo spochybňuje jeho hodnotu, keďže vtedajšie priznania boli vynútené hrozbami a mučením.

SkryťVypnúť reklamu

Repaský v roku 1993 vo vyhlásení overenom notárom uviedol, že v Ostrom Grúni ani v Kľaku počas masakry nebol a výpoveď proti Nižňanskému pred štyrmi desaťročiami urobil pod nátlakom.

V roku 2001, v prvom vypočúvaní mníchovskou prokuratúrou, však vypovedal, že videl, ako Nižňanský osobne zastrelil 20 obetí. Veliteľ údajne vydal rozkaz, že pri zásahoch Edelweiss nesmie nik uniknúť.

V rozhovore pre Českú televíziu Repaský minulý týždeň Nižňanského obvinil, že počas vojny dal opakovane rozkazy na zabitie údajných partizánov. Dnes vyhlásil, že pravdu hovoril pred tromi rokmi. "Nemohol som klamať, prokurátorka už aj tak mala všetko," povedal.

"Potvrdili ste vtedy všetko, čo vám predložili?" spýtal sa svedka sudca. Repaský na otázku nepriamo odpovedal kladne: "Veď (prokurátorka) mala všetky tie papiere."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa pozorovateľov procesu citovaných DPA Repaský pred mníchovským súdom pôsobil dojmom, že jeho duševné schopnosti sú výrazne obmedzené.

V súvislosti s prípadom sa dnes objavili informácie, že neznáme osoby na Repaského v ostatných dňoch vyvíjali "tlak", načo korunnému svedkovi dali policajnú ochranu.

Nižňanský (86) priznal, že bol kapitánom v slovenskej časti nemecko-slovenskej jednotky, ktorá formálne podliehala vtedajšej slovenskej vláde, vznesené obvinenia z vraždy však odmieta. V najbližších dňoch má sudca rozhodnúť o žiadosti obhajoby o jeho prepustenie z vyšetrovacej väzby. V utorok má v procese ako svedok prostredníctvom telemostu vypovedať ďalší bývalý príslušník Edelweiss.

Na stredu je plánovaná výpoveď žalobcu z procesu z roku 1962 Martina Kováča. Mníchovský prokurátor v súvislosti s Kováčovým postupom vyhlásil, že jeho slovenský kolega "vyšetroval korektne" a nátlak "nebol vyvíjaný ani v náznaku".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 80 129
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 221
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 303
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 7 106
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 861
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 972
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 459
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Viceprezident USA J. D. Vance.

Viceprezident sa snažil rozptýliť obavy z ďalších obchodných vojen.


SITA
Ilustračná fotografia.

Povstalci útočia v provincii Balúčistán už celé desaťročia.


TASR 1
Singapurský premiér Lawrence Wong (vľavo) počas tlačovej konferencie s malajzijským premiérom Anwarom Ibrahimom v úrade predsedu vlády v malajzijskom meste Putrajaya.

Očakáva sa, že vládnuca strana potvrdí svoju dominanciu.


TASR
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot.

Francúzsky minister varoval pred odvetou.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu