Peking 10. októbra (TASR) - Po stretnutí s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom tento víkend čínsky prezident Chu Ťin-tchao odmietol požiadavky na prehodnotenie armádou krvavo potlačeného hnutia za demokraciu v roku 1989.
Chirac sa v Pekingu opätovne zasadil za zrušenie zbrojného embarga, ktoré EÚ uvalila na Čínu po masakri na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) z júna 1989.
Cieľom Chiracovej päťdňovej návštevy je zvýšenie hospodárskej spolupráce medzi oboma krajinami, keďže Francúzsko v obchode s Čínou zaostáva za Nemeckom, Britániou a Holandskom.
Dnes sa stretol s premiérom Wen Ťia-paom a šéfom parlamentu Wu Pang-kuom. Znepokojenie vyjadril v súvislosti s napätím medzi Čínou a Taiwanom. Každá zmena v ich vzťahu by bola "veľmi nebezpečná". Čína pokladá Taiwan za odštiepeneckú provinciu a v prípade vyhlásenia nezávislosti hrozí ostrovu vojnou.
Chu sa na tlačovej konferencii so Chiracom po prvý raz, odkedy sa počas dvojročnej výmeny generácií ujal vedenia strany, štátu a armády, vyjadril k potlačeniu demonštrácie z roku 1989, pri ktorom zahynuli stovky ľudí.
Po otázke o prehodnotení udalosti Chu uviedol, že pri politických nepokojoch spred 15 rokov sa strana a vláda chopili "rozhodujúcich opatrení", aby ich rýchlo potlačili. Vedenie krajiny následne išlo pevne cestou "socializmu čínskeho charakteru" a "modernizácia priniesla jasné pokroky,", preto nebude otázka prehodnotenia "bratá v úvahu".
Chirac, ktorý z Pekingu odcestuje v pondelok do Šanghaja a utorok do Hongkongu, zdôraznil svoju požiadavku na zrušenie európskeho zbrojného embarga, ktoré podľa jeho slov bolo vo svojom čase účinné, pochádza však predovšetkým z "averzie k Číne".
Za ukončenie sankcií sa podobne zasadzuje aj nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorého očakávajú v Pekingu v decembri. Podľa diplomatov však diskusie o embargu v EÚ nenapredujú kvôli odporu niektorých krajín. Žiadané sú predovšetkým zlepšenia v oblasti ľudských práv v Číne. USA vyzývajú EÚ, aby sankcie neodvolávala.
Francúzsky prezident Chirac odovzdal počas prebiehajúcej návštevy čínskym predstaviteľom zoznam väzňov, o ktorých majú starosť vlády štátov Európskej únie, informoval hovorca francúzskej ambasády v Pekingu.