Brusel 9. októbra (TASR) Kuriózny spor okolo písania názvu spoločnej európskej meny euro ohrozuje podpis európskej ústavy. Litva, podporovaná Lotyšskom, Slovinskom, Maďarskom a Maltou podľa týždenníka European Voice pohrozili, že ústavu 29. októbra v Ríme nepodpíšu, ak im EÚ nedovolí písať euro vo svojom vlastnom jazyku. Vlády členských štátov EÚ v roku 1995 rozhodli, že spoločná európska mena sa bude volať euro a že hláskovanie musí byť rovnaké vo všetkých krajinách okrem Grécka, ktoré používa inú abecedu. Toto stanovisko podporili minulý mesiac ministri financií EÚ.
Avšak v prístupovej zmluve i európskej ústave je názov euro preložený do národných jazykov. Litovská verzia tak uvádza názov euras, lotyšská eiro, slovinská evro, maďarská euró a maltská ewro. Litovský premiér Algirdas Brazauskas preto koncom septembra napísal holandskému predsedníctvu v EÚ list, v ktorom žiada, aby jeho krajina mohla písať euro podľa národných pravidiel. Nesprávne používanie slova euro by totiž podľa neho nielen spochybnilo rešpektovanie litovskej ústavy, ale bolo by tiež vnímané ako politický zásah do prirodzených pravidiel jazyka.
Aj Slovinsko chce písať euro podľa svojich pravidiel, teda evro. Trváme na tom, aby sme v primárnej a sekundárnej legislatíve EU mohli písať neurob podľa národných gramatických pravidiel. Sme však pripravení akceptovať jednotné písanie na minciach a bankovkách, povedal slovinský veľvyslanec pri EU Číril Stokelj.
Holandské predsedníctvo ako kompromis navrhlo, aby sa v ústave a iných právnych dokumentoch, ktoré spomínajú spoločnú menu, písalo euro jednotným názvom, pričom v zátvorke by bolo uvedené v príslušnom jazyku. Ani to sa však Litve nepáči. Slovo euro je v našom jazyku spoločná mena vyskloňovaná druhým pádom, vysvetlil litovský diplomat.
Problém sa nepodarilo vyriešiť tento týždeň veľvyslancom EÚ a niektoré nespokojné krajiny ho chcú otvoriť na pondelkovej schôdzke ministrov zahraničných vecí v Luxemburgu. Holandsko však kvôli nabitej agende uprednostňuje zvolanie mimoriadnej schôdzky veľvyslancov na utorok.
Diplomati blízki rokovaniam podľa časopisu European Voice tvrdia, že Litva dokonca pohrozila, že nepodpíše ústavu, ak sa vec nevyjasní. Aj Lotyšsko označilo spor za veľmi vážnu vec, kde ide o dôležitú súčasť národnej identity.
Text ústavnej zmluvy vo všetkých oficiálnych jazykoch mal už na budúci v pondelok ráno putovať do Ríma, kde ho 29. októbra podpíšu lídri európskej dvadsaťpäťky. V Bruseli však zrejme ostane, kým sa záležitosť okolo názvu spoločnej meny nevyrieši.