Londýn 8. októbra (TASR) - Vládny kabinet v Londýne si cez sprostredkovateľa vymieňal správy s únoscami britského rukojemníka Kennetha Bigleyho, tí však neupustili od svojej požiadavky na prepustenie všetkých irackých zajatkýň.
Informoval o tom dnes večer britský minister zahraničných vecí Jack Straw. Podľa neho sa pred štyrmi dňami niekto priblížil k veľvyslanectvu Veľkej Británie v Bagdade a tvrdil, že môže byť sprostredkovateľom s únoscami.
Vláda sa podľa šéfa diplomacie pokúšala presvedčiť únoscov, aby nerealizovali svoje hrozby, že zabijú Bigleyho. V žiadnom momente neupustili od svojich požiadaviek na prepustenie irackých zajatkýň, hoci dobre vedeli, že v Iraku nie sú pod britskou strážou žiadne zajaté ženy.
Straw zároveň vyslovil hlbokú sústrasť rodine popraveného Bigleyho. "Teraz, keď sa táto strašná informácia potvrdila," označil popravu za "barbarskú vraždu po troch týždňoch hrozného utrpenia".
Šesťdesiatdvaročného Liverpoolčana uniesla v Bagdade 16. septembra Zarkáwího skupina Tawhíd a Džihád, ktorá sa prihlásila k mnohým krvavým samovražedných útokom v Iraku a zabitiu viacerých rukojemníkov. Spolu s Britom sa zmocnili dvoch Američanov, ktorých niekoľko dní po únose popravili.
Únoscovia žiadali prepustenie všetkých žien z Američanmi spravovaných väzníc v Iraku. Armáda USA uviedla, že v krajine zadržiava len dve ženy, popredné vedkyne, ktoré pracovali na Saddámovom chemickom zbrojnom programe.