Titul 508 metrov vysokej stavbe - ktorú niektorí prirovnávajú ku gigantickému bambusovému výhonku zo skla a ocele - udelila Rada pre vysoké budovy a mestské prostredie (CTBUH), svetová architektonická skupina so sídlom v Chicagu, ktorá sa zaoberá plánovaním a stavbou mrakodrapov.
"Niet sporu o tom, či je Taipei 101 najvyššou budovou na svete," povedal na oficiálnom obrade v Tchaj-peji Ron Klemencic, predseda neziskovej organizácie.
Mrakodrap so 101 poschodiami je o 56 metrov vyšší ako predchádzajúci držiteľ rekordu, Petronas Towers v malajzijskom Kuala Lumpure. Okrem toho, že Taipei 101 je najvyššou budovou, zároveň je budovou z najvyššie položenou strechou a najvyšším obývaným podlažím.
Taipei 101 má aj dva najrýchlejšie výťahy, ktoré sa presúvajú rýchlosťou 1010 metrov za minútu a z prízemia sa na 89. poschodie dostanú za 39 sekúnd.
"Bol som ohromený, aké tiché a pohodlné sú," povedal po zvezení výťahmi Klemencic, šéf spoločnosti Magnusson Klemencic Associates, stavebnej firmy so sídlom v meste Seatle, štát Washington.
Výška budovy sa stanovuje zmeraním vzdialenosti od chodníka pred hlavným vchodom po najvyššie stavebné miesto, ktorým môže byť apartmánový byt alebo rôzne veže a vežičky. Vlajkové žrde ani televízne a rozhlasové antény sa nerátajú.
Taiwan rekord mrakodrapu oslávil ešte v októbri minulého roka, keď na vrchol budovy osadili vežičku, čím sa stal najvyšším na svete. Budova ponúka kancelárske priestory, nákupné stredisko a vyhliadku.
Klemencic priznal, že budúcnosť výškových budov sa zdá byť po útokoch na mrakodrapy newyorského Svetového obchodného centra (WTC) z 11. septembra 2001 neistá. "Verejnosť a dokonca aj stavebný priemysel reagovali veľmi emotívne," povedal. Ako však dodal, ľudia teraz chápu, že skutočnú hrozbu predstavujú lietadlá, ktorými bol útok z 11. septembra podniknutý. Teroristi si mohli ľahko vybrať iný cieľ, napríklad športový štadión, uviedol.
Podľa Klemencica je Taipei 101 "kvôli všetkým tým bezpečnostným systémom oveľa bezpečnejším miestom ako obyčajný dom". Okrem najmodernejšieho protipožiarneho a hasiaceho systému má "oblasti útočiska" - špeciálne posilnené priestory s ochranou pred ohňom, kam sa ľudia môžu uchýliť bez toho, že by museli opustiť budovu.
"Ak vypukne požiar na 75. poschodí, stačí vám zísť pár poschodí na miesto, ktoré je odolnejšie proti požiaru a silnejšie," povedal.