Slovinská polícia potvrdila, že 80 metrov dlhá chorvátska korveta nevstúpila do slovinských vôd, ale otočila sa asi míľu od demarkačnej línie a zamierila na juh.
Podľa slovinskej agentúry STA chorvátske úrady - v rozpore s obvyklým postupom - prítomnosť lode neoznámili. V oblasti bola vidieť aj chorvátska helikoptéra.
Hranica v Piranskom zálive je predmetom sporu medzi oboma bývalými juhoslovanskými republikami. Chorváti tvrdia, že polovica zálivu patrí im, Slovinci si ho nárokujú celý.
V Piranskom zálive dochádza k častým incidentom, keďže slovinskí rybári vstupujú do oblasti nárokovanej chorvátskou stranou.
Ultranacionalistická Slovinská národná strana (SNS), ktorá v nedeľňajších parlamentných voľbách získala šesť mandátov a môže zohrať rolu jazýčka na váhach pri zostavovaní novej vlády, vyzvala premiéra Antona Ropa, aby vo veci zaujal postoj. Strana tiež požiadala ministra obrany o spravodajské informácie o chorvátskych manévroch v zálive.
Chorvátsko v nedeľu začalo dozor nad svojou ekologickou a rybárskou zónou v Jadranskom mori, ktorú parlament vyhlásil na jeseň 2003. V rámci akcie lode chorvátskeho námorníctva po prvý raz vstúpili do medzinárodných vôd. Predpokladá sa, že prítomnosť chorvátskeho vojnového plavidla v Piranskom zálive môže súvisieť s dozorom nad zónou.
Záhreb zónu vyhlásil jednostranne, pričom EÚ varovala Chorvátsko, že nemôže zavádzať jednostranné opatrenia vo vzťahu k členom únie. Slovinsko do únie prijali v máji, Chorvátsko má na budúci rok otvoriť prístupové rokovania.
Záhreb sa k udalosti zatiaľ nevyjadril.
Slovinský minister zahraničných vecí Ivo Vajgl udalosť označil za netolerovateľný krok medzi krajinami usilujúcimi o dobré vzťahy. Ako dodal, Slovinsko bude na incident reagovať primeraným diplomatickým postupom. Tiež prisľúbil, že o záležitosti bude informovať svojich partnerov z EÚ na pondelkovom stretnutí v Luxemburgu.