Brusel 5. decembra (TASR) - Belgické deti sa dočkali - prišiel čas rozdávania darčekov a všetky, ktoré celý rok poslúchali, nájdu 6. decembra ráno svoje topánky plné hračiek a sladkostí. V Belgicku sa totiž hlavná časť darčekov rozdáva už na Mikuláša a Vianoce sú trošku v jeho tieni.
Prípravy na Mikuláša, ktorého Flámi volajú Sinter Klaas a frankofónni Belgičania Saint-Nicolas, sa začínajú už s príchodom novembra. Belgicko je krajinou čokolády a tak sú obchody zaplavené čokoládovými figúrkami Mikuláša, z ktorých najväčšie sú vysoké viac ako pol metra. Obľúbené sú tiež sušienky v tvare Mikuláša, ktoré týždeň pred 6. decembrom zadarmo pridávajú v supermarketoch k nákupu.
Večer 5. decembra nechávajú deti vonku svoje vyčistené topánky, aby ich ráno našli plné hračiek a maškŕt. Deti veria, že Mikuláš dnes žije spolu so svojimi malými pomocníkmi - trpaslíkmi v Španielsku. Do Belgicka prichádza 5. decembra na bielych koňoch, jazdí po strechách domov a cez komíny zhadzuje poslušným deťom darčeky. Ak dom nemá komín, žiadny problém - Mikuláš totiž dokáže otvoriť každé dvere v dome.
V mnohých rodinách je zvykom nechať pri krbe vodu pre Mikulášove kone, niektoré deti už rodičov presvedčili, aby tam nechali aj džbán piva - pre Mikuláša. Niektoré rodiny si Mikuláša pozývajú dokonca domov - ten "oficiálny" sa objednáva na mestskom úrade.
V Belgicku kolujú o Mikulášovi dve legendy, pričom ani jedna z nich sa nezdá najvhodnejšia ako rozprávka deťom na dobrú noc.
Prvá legenda hovorí, že Mikuláš zachránil tri deti pred chudobným mäsiarom, ktorý ich chcel nasekať na kúsky a urobiť z nich bravčovú pochúťku "petit sel". Deti boli zatvorené v pivnici, keď sa zrazu objavil Mikuláš, zachránil ich a do pivnice dal tri prasiatka. Tak vznikla tradícia darovania marcipánových prasiatok.
Podľa druhého príbehu Mikuláš zachránil tri panny, ktoré mali byť predané do nevestinca. Do okna im vhodil mince, aby ich vykúpil. Mince dopadli na topánky a tak vznikla tradícia dávať darčeky do topánok.
Nech je to tak alebo onak, Mikuláš bol hrdinom, ktorý nikdy nemal hlboko do vrecka. Preto sa jeho oslavy stali nielen v Belgicku sviatkami štedrosti.
(spravodajca TASR Robert Sermek) im