Istanbul 7. októbra (TASR) - Sídlom patriarchátu gréckej pravoslávnej cirkvi v Istanbule dnes otriasla explózia. Pri výbuchu nebol nikto zranený. Výbuch, ku ktorému došlo na streche katedrály Sv. Juraja, rozbil sklá na katedrále a blízkej hlavnej budove patriarchátu. Podľa zamestnanca patriarchátu išlo o malú bombu.
Príčinu explózie vyšetruje špeciálna protiteroristická jednotka.
K dnešnému výbuchu došlo dva týždne po zrážkach polície s nacionalistickými Turkami, ktorí protestovali pred patriarchátom a spálili portrét patriarchu Bartolomeja I. Toho tureckí pravicoví extrémisti obviňujú z aktivít namierených proti tureckým záujmom.
Komplex patriarchátu sa stal cieľom niekoľkých menších útokov aj v minulosti.
K útoku na patriarchát prichádza iba deň po vyhlásení Európskej komisie, ktorá prijala historické rozhodnutie a odporučila začať s Tureckom rozhovory o členstve. Tiež však vyzvala za uskutočnenie väčších reforiem, vrátane širšieho uplatňovania náboženskej slobody a zlepšenia vzťahov k nemoslimských menšinám.
Mnoho tureckých nacionalistov je podozrievavých voči patriarchátu, pretože udržiava blízke vzťahy s tradičným tureckým rivalom - Gréckom.
Nacionalisti tiež dôrazne protestujú proti úsiliu patriarchu Bartolomeja opäť otvoriť Teologickú akadémiu v Chalki, ktorú turecké úrady zatvorili v roku 1971. Grécka pravoslávna cirkev poukazuje, že škola je dôležitá pre vzdelávanie budúcich príslušníkov cirkvi. Členovia tureckej vlády už vyjadrili podporu opätovnému otvoreniu seminára, keďže usilujú o pripojenie krajiny k EÚ.
Hoci v dominantne moslimskom Turecku zostáva iba niekoľko málo vyznávačov gréckej pravoslávnej cirkvi, sídlo patriarchátu stále zostáva v Istanbule.
Vznik patriarchátu sa datuje do obdobia existencie Byzantskej ríše, ktorá padla pod nátlakom Turkov, keď títo dobyli hlavné mesto ríše Konstantinopol v roku 1453.
Patriarcha Bartolomej je duchovnou autoritou viac ako 300-miliónového spoločenstva pravoslávnych kresťanov a priamo riadi farnosti gréckej pravoslávnej cirkvi po celom svete.
Turecko uznáva patriarchu ako náboženského predstaviteľa malej gréckej komunity v krajine.