Haag/Washington 6. októbra (TASR) Európska únia nerozhodne sama o tom, či uvalí sankcie na Sudán za krízu v jeho západnej provincii Darfúr, ale vyčká na posudok OSN na túto otázku. Vyhlásil to v Haagu holandský minister zahraničných vecí Ben Bot, ktorého krajina v druhom polroku 2004 vykonáva rotujúce predsedníctvo EÚ.
Najskôr OSN musí uviesť, či pokladá za nutné a užitočné uvalenie sankcií na režim v Chartúme, potom sa EÚ rozhodne, vyhlásil Ben Bot v utorok pre holandskú tlačovú agentúru ANP.
Minister Bot ďalej uviedol, že téma sankcií proti Sudánu sa pravdepodobne nedostane na program rokovania EÚ do 13. októbra, kedy sa o problematike Darfúru má rokovať v Bezepčnostnej rade OSN.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan v utorok konštatoval, že takmer nič sa nezmenilo v Darfúre odvtedy, ako koncom augusta predložil svoju ostatnú správu o tejto téme. V nej K. Annan konštatoval, že Sudán nesplnil úplne všetky svoje povinnosti tak, aby sa zastavili útoky proti civilnému obyvateľstvu v Darfúre. EÚ je sklamaná, že sudánska vláda nezastavila násilie v západnej provincii, konštatoval Bot. Vyzval na urýchlené rozmiestnenie zvýšeného počtu príslušníkov síl Africkej únie (AÚ) v Darfúre a pripomenul, že EÚ je pripravená tieto sily podporiť.
Spojené štáty americké vyzvali v utorok medzinárodné spoločenstvo na pomoc pre Darfúr, ktorému hrozí humanitárna katastrofa. USA zároveň obvinili niektoré krajiny, že nedodržali svoje finančné záväzky.
Ministerstvo zahraničných vecí USA nevymenovalo štáty, ktoré nedodržali svoje finančné záväzky pre Darfúr. Predstaviteľ ministerstva Adam Ereli pred novinármi konštatoval: Medzinárodné spoločenstvo dalo záväzky, sľuby o potrebnej a nevyhnutnej finančnej pomoci, ale nie všetky štáty dodržali svoje záväzky, citovala agentúra AFP.
Svetový program výživy (WFP) oznámil, že mu chýba 220 miliónov dolárov (približne 7,260 miliardy SK) z 865 miliónov potrebných na poskytnutie pomoci pre 11 miliónov utečencov na svete. Medzi nimi je aj 200.000 utečencov z Darfúru v súčasnosti sa nachádzajúcich v táboroch v susednom Čade.
Koncom septembra sa zástupcovia asi 30 krajín a medzinárodných organizácii stretli v nórskej metropole Oslo, kde hovorili o humanitárnych a finančných potrebách pre Sudán a najmä jeho zdevastovanej provincii Darfúr.
USA sú najväčším darcom pred Darfúr a poskytli už celkovo 243 miliónov USD. Z nich bolo 62 miliónov určených pre utečencov v Čade.
V Darfúre od februára minulého roku trvá občianska vojna, v ktorej proti sebe bojujú sudánska armáda s podporou arabských milícií, nazývaných džandžavídi, a miestne povstalecké hnutia. V bojoch podľa OSN zomrelo vyše 50.000 osôb, ďalších asi 1,4 milióna utieklo do iných oblastí v krajine alebo do susedného Čadu.
Miestne černošské obyvateľstvo povstalo na protest proti zanedbávaniu regiónu oficiálnym Chartúmom. Džandžavídi páchajú násilie na černošskom obyvateľstve, ženy a dievčatá znásilňujú, dedinčanov vyháňajú z ich obydlí.
OSN pokladá situáciu v Darfúre za najhoršiu humanitárnu krízu v súčasnosti na svete.
4 roi