Brusel 5. októbra (TASR) Európska komisia v stredu schváli a zverejní dlhoočakávaný balík dokumentov o ďalšom rozširovaní Európskej únie. Jeho súčasťou bude odporúčanie, aby EÚ začala prístupové rokovania s Tureckom, hoci ich podmienky budú oproti minulosti zrejme prísnejšie.
Komisia tiež potvrdí, že Bulharsko a Rumunsko môžu vstúpiť do únie k 1. januáru 2007, avšak s upozornením, že vstup sa môže v prípade nepripravenosti o rok oddialiť. Prístupovú zmluvu by mali obe krajiny podpísať čo najskôr v roku 2005.
Kandidátska krajina Chorvátsko sa nedočká dátumu začatia prístupových rokovaní, komisia len potvrdí, že ich EÚ so Záhrebom otvorí začiatkom budúceho roka. Rozhodnutie o dátume ostane na decembrový summit lídrov dvadsaťpäťky.
Najväčšiu pozornosť však bude v stredu pútať Turecko, ktoré by malo získať dlhoočakávané odporúčanie na začatie rokovaní. Komisia v stredu podľa návrhov dokumentov usúdi, že Turecko dostatočne spĺňa politické kodanské kritériá, aby mohlo začať rokovania o vstupe.
Podľa textu, ktorý sa ešte môže zmeniť, ale komisia explicitne naznačí možnosť pozastavenia rokovaní v prípade problémov. V každom momente, ak komisia usúdi, že priebeh reforiem v Turecku je ohrozený, Európska rada môže rozhodnúť o prerušení alebo zastavení rokovaní, uvedie komisia, ak sa s textom stotožnia komisári.
Možnosť zastaviť prístupové rokovania existovala aj pri predchádzajúcich rozšíreniach EÚ, Brusel ju však nikdy nemusel využiť a explicitne ju ani nespomínal.
Ďalším rozdielom oproti nedávnym rokovaniam so Slovenskom, Českom a ďalšími štátmi, ktoré do EÚ vstúpili v máji, bude v prípade Turecka (a Chorvátska) prísnejší postoj Bruselu k uzatváraniu jednotlivých kapitol.
Zatiaľ čo doteraz stačilo na uzatvorenie kapitoly dohodnúť sa s EÚ na podmienkach a termíne uplatnenia príslušnej legislatívy, teraz bude nutné dosiahnuť istý stupeň jej implementácie v praxi.
Komisia v stredu nestanoví dátum začatia prístupových rokovaní s Tureckom, rozhodnutie ponechá na decembrový summit, ktorý bude mať konečné slovo o tom, či únia začne s Ankarou rokovať. Komisia nebude ani predpovedať, ako dlho môžu rokovania trvať, v dopadovej štúdii o dôsledkoch tureckého členstva v EÚ však nepočíta s termínom skorším ako rok 2015.
Odhadne ale, že turecké členstvo môže úniu stáť ročne 16,5 až 27,9 miliardy eur a usúdi, že bude pre obe strany politicky i ekonomicky výhodné.
Samotná hodnotiaca správa o Turecku pochváli Ankaru za mnohé reformy a výrazný pokrok v oblastiach menšinových práv, práv žien, zaobchádzania s väzňami, prinesie však aj tvrdú kritiku a upozornenie, že schválené reformy sa často uplatňujú v teréne len pomaly a nedôsledne.
Zasadnutie Európskej komisie sa začína v stredu ráno o 8.30 h, vystúpenie predsedu Romana Prodiho a komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena s výsledkami rokovania v Európskom parlamente je naplánované na 12.00 h.