Luxemburg/Brusel 4. októbra (TASR) Poisťovne na Slovensku a v celej Európskej únii budú môcť aj v budúcnosti stanovovať rozdielne poistné sadzby pre mužov a ženy v prípadoch, kde sú štatisticky dokázané rozdiely medzi pohlaviami.
Ministri sociálnych vecí a zamestnanosti EÚ dnes síce v Luxemburgu dosiahli politickú dohodu o smernici zakazujúcej diskrimináciu pohlaví v prístupe k službám, jej text však umožňuje viacero výnimiek.
Dohodli sme sa na kompromise, ktorý na jednej strane zakazuje diskrimináciu, na strane druhej však za diskrimináciu nepovažuje používanie odlišných poisťovacích tabuliek tam, kde je to odôvodnené naozaj rozdielmi medzi pohlaviami, informoval TASR štátny tajomník slovenského ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Miroslav Beblavý.
Podľa jeho slov schválená smernica vystihuje slovenské požiadavky. Tá hlavná výnimka je, že za diskrimináciu sa nepovažuje používanie odlišných matematicko-poistných tabuliek za predpokladu, že sú založené na skutočných a štatisticky dokázaných rozdieloch medzi pohlaviami, vysvetlil Beblavý.
Poisťovne teda nemôžu mať rozdielne poistky pre mužov a ženy len tak, ale môžu ich mať, keď preukážu historicky, že ženy majú nižšiu nehodovosť alebo naopak žijú dlhšie a podobne, dodal štátny tajomník.
V poisťovníctve je bežné, že ženy platia viac na životné poistenie, pretože sa štatisticky dožívajú vyššieho veku, naopak muži majú vyššie sadzby na poistné za škody spôsobené motorovým vozidlom, pretože im štatistika vykazuje vyššiu nehodovosť.
Najväčšie výhrady voči kompromisnému textu malo dnes Nemecko, ktoré si vyžiadalo ešte čas na jeho posúdenie, politickú dohodu však neblokovalo. Konečný text schvália ministri formálne na niektorom z najbližších zasadnutí.
Ministri dnes diskutovali tiež o novom návrhu smernice o pracovnom čase, v ktorom Európska komisia okrem iného navrhla obmedziť možnosť výnimky pracovať dlhšie ako 48 hodín týždenne. Zatiaľ čo podľa dnešných pravidiel stačí na to dohoda pracovníka so zamestnávateľom, podľa návrhu by bola potrebná kolektívna zmluva. Práve voči tomuto ustanoveniu má Slovensko hlavné výhrady.
Náš názor je, že nie je možné obmedziť právo jednotlivca sa takto slobodne rozhodnúť (pracovať dlhšie) a viazať to na kolektívne vyjednávanie, povedal Beblavý s tým, že podobný názor má Británia a niekoľko ďalších krajín, zatiaľ čo Francúzsko a niektorí iní členovia EÚ sú za úplné zrušenie výnimky pracovať nad 48 hodín.
Slovensko však podľa neho súhlasí s množstvom ustanovení, ktoré jednotlivca chránia pred zneužívaním výnimky. Mal by však mať slobodu aj bez kolektívneho vyjednávania, to je naša zásadná pripomienka, dodal Beblavý.
So sporným ustanovením, podľa ktorého sa čas strávený v službe či pohotovosti nepočíta do celkového pracovného času, Slovensko súhlasí.
Súhlasíme s tým, aby sa pre potreby (výpočtu) maximálneho pracovného času nerátala pracovná pohotovosť, to však neznamená, že nebude odmeňovaná tak ako doteraz. Pre našich lekárov či sestričky sa nič nezmení, vysvetlil štátny tajomník, ktorý očakáva o smernici ešte vášnivú diskusiu.
Holandské predsedníctvo v EÚ by chcelo dohodu členských štátov dosiahnuť v decembri.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh