Brusel 4. októbra (TASR) Európska únia musí veľmi pozorne sledovať rešpektovanie ľudských práv a demokratických princípov v Turecku a uvažovať tiež o trvalej ochrannej klauzule voči prílevu pracovnej sily, ak Brusel otvorí s Ankarou prístupové rokovania.
Vyhlásil to dnes nastupujúci komisár pre rozšírenie Olli Rehn, ktorý absolvoval povinný pohovor pred poslancami Európskeho parlamentu.
Ak Európska rada (summit) v decembri rozhodne o otvorení rokovaní, určite budeme potrebovať silný kontrolný mechanizmus, aby sme mohli monitorovať turecké záväzky v oblasti ľudských práv, práv menšíndemokracie a vlády zákona, povedal Rehn poslancom.
EÚ bude tiež musieť zvážiť prechodné obdobia na voľný pohyb pracovníkov a vzhľadom na obavy verejnej mienky aj trvalú ochrannú klauzulu, ktorá by v prípade vážnych problémov umožnila pozastaviť platnú legislatívu v tejto oblasti a znemožniť tak tureckým pracovníkom voľný pohyb po únii, povedal fínsky komisár.
Hoci prístupové rokovania s EÚ nie sú v prípade žiadnej krajiny automatickou zárukou členstva, podľa Rehna ich otvorením prijme Brusel záväzok Turecko prijať, ak Ankara splní všetky podmienky členstva.
Komisár potvrdil, že prístupové rokovania budú v budúcnosti prebiehať inak ako doteraz. Zatiaľ čo Slovensku či Poľsku stačilo na uzavretie kapitoly dohodnúť sa s úniou na podmienkach a termínoch uplatnenia príslušnej legislatívy, teraz sa kapitola uzavrie, až keď krajina príslušné normy aj v skutočnosti implementuje.
V budúcnosti sa musíme viac zamerať na skutočné výsledky, nie len záväzky. Podstatné bude, ako je legislatíva premietnutá do praxe, povedal Rehn.
Nechcel predpovedať, ako dlho môžu prístupové rokovania s Tureckom trvať. Pripomenul však, že aj Portugalsku či Španielsku trvalo od revolúcií v 70. rokoch 11 rokov, kým sa dostali do únie, a že súčasná vlna rozšírenia o štáty strednej a východnej Európy sa konala 15 rokov po páde Berlínskeho múru. Nemyslím si, že rokovania s Tureckom budú ľahšie, uviedol.
Za hlavné priority svojho päťročného mandátu považuje Rehn okrem rozhodnutia o rokovaní s Tureckom dokončenie súčasnej vlny rozšírenia prijatím Bulharska a Rumunska (plánovaným na rok 2007) a dosiahnutie stability v krajinách západného Balkánu a ich priblíženie k únii.
Z týchto krajín má najbližšie do únie Chorvátsko, s ktorým sa podľa Rehna začnú rokovania o vstupe vo februári alebo marci 2005.