Ľubľana 4. októbra (TASR) - Víkendové parlamentné voľby boli v Slovinsku nepochybne veľkou udalosťou, dnešná tlač ani elektronické médiá sa im však prakticky nevenujú - dôvodom je štrajk žurnalistov usilujúcich o dosiahnutie zmluvy definujúcej a garantujúcej ich práva.
Novinári, vrátane zamestnancov štátnej televízie a rozhlasu, do štrajku vstúpili v nedeľu, keď Slovinci rozhodovali o novom parlamente a vláde.
"Chceli sme udrieť, keď ich to najviac bolí: keď sa chcú vidieť a počuť po voľbách," povedal Iztok Jurančič, ktorý vedie novinársky odborový zväz.
Štátna televízia v nedeľu a dnes vysielala len filmy a seriály, z hlasovania priniesla len strohé čísla volebnej komisie. Politici hovorili len v súkromnej POP TV, ktorá sa k štrajku nepripojila. Aj štátna tlačová agentúra STA priniesla len informácie o ziskoch jednotlivých strán, spolu s predpoveďami počasia a dopravnými informáciami.
Dnešné denníky zverejnili len výsledky volieb - bez obvyklého rozsiahleho spravodajstva a povolebných analýz - a ignorovali akékoľvek iné správy. Popredný denník Delo vyšiel len na 16 stránkach, z toho 14 bolo venovaných reklamám a inzerátom.
Janez Janša - pravdepodobný budúci premiér, keďže jeho Sociálnodemokratická strana Slovinska (SPS) vo voľbách získala najviac hlasov - vyhlásil, že požiadavky novinárov podporuje. Na tlačovej konferencii, kde svoju podporu deklaroval, však bola kvôli štrajku veľmi chabá účasť.
Novinársky problém pochádza z roku 1998, keď Obchodná komora, reprezentujúca majiteľov médií, zrušila slovinským žurnalistom kolektívnu zmluvu. Tá regulovala a garantovala platy, dôchodkové a zdravotné poistenie, ako aj slobody novinárov - tak v stálom zamestnaneckom pomere, ako aj pracujúcich na voľnej nohe.
Odbory chcú primať komoru k obnoveniu a zlepšeniu zmluvy, komora však trvá na nových rokovaniach.
Slovinsko vo všeobecnosti nemá problém so slobodou médií a priemerný mesačný plat novinárov je v prepočte asi 40.000 SKK.