Na pohreboch ľudí z podsvetia sa vždy objavujú silní muži v tmavých okuliaroch. Jeden z nich (druhý zľava) si na pohrebe Petra Čongrádyho fotografoval prítomných novinárov. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Nedávno zavraždený Peter Čongrády patril medzi posledných vplyvných mužov podsvetia na Slovensku, ktorí slúžili mafiánom 90. rokov. Väčšina z nich sa vzájomne povraždila alebo boli zavraždení pre informácie, čo vďaka nájomnej trestnej činnosti získali.
Ako a prečo sa mafiáni zabíjajú
Zvrátiť rozhodnutie o rozsudku smrti v mafiánskych kruhoch nemožno. Podsvetie - a to aj mafia v bielych golieroch - tým demonštruje svoju silu. Početná ochranka a opancierované vozidlá s nepriestrelnými sklami v hodnote od päť do tridsať miliónov korún ešte nikoho neochránili.
Krátko pred smrtiacimi výstrelmi vyšiel z opancierovaného vozidla aj Peter Čongrády, do opancierovaného Mercedesu si chcel tesne pred svojou smrťou v auguste 1999 presadnúť zo svojho Ferrari aj Peter Steinhübel.
Vražda člena podsvetia vyjde od pol milióna do niekoľko miliónov korún - podľa postavenia v hierarchii mafie i v spoločnosti - a najistejšími zbraňami sú výbušniny a samopaly.
Dôvodmi na odstránenie nepohodlnej osoby sú nevyjasnené alebo nevydarené "obchodné" transakcie či "vyčistenie priestoru". Viceprezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak k tomu hovorí: "Zo začiatku išlo najmä o vybudovanie kariéry a moci, teraz už ide len o peniaze."
Partnerky a deti dedia zlomok majetku
Po zavraždených mafiánoch sa totiž majetok nerozdeľuje medzi rodinu - manželku, priateľku alebo matku jeho dieťaťa. Tým zostáva len časť - ostatné si delia spolupracovníci mafiána alebo jeho konkurenti.
Klasickým príkladom bola deľba majetku po Diničovcoch - bratoch Eduardovi a Róbertovi. Zavraždili ich postupne v máji a októbri 1998. Časť ich majetku zdedilo dieťa Eduarda Diniča a 1/6 majetku dostala bývalá manželka a deti Róberta Diniča.
Vtedajšia priateľka Róberta Diniča Petra, s ktorou má dcéru, dostala po čase len zlomkovú sumu z majetku. Po rusky hovoriaci muži ju zo dňa na deň vysťahovali z domu, kde s Róbertom bývali, a vzali jej aj kľúče od sejfu, v ktorom bolo vtedy okolo 30 miliónov korún. Zostal jej malý byt na Štrkovci a auto.
Do orgánov dvoch zo spoločností s ručením obmedzeným, ktoré Diničovci ovládali - ERPA a G.A.A.L. - sa dostal krátko po ich smrti ich dovtedajší známy, podnikateľ Ľuboš V. Podľa kuloárových informácií pomáhali pri ovládnutí diničovského majetku Rusi.
Tí vyšachovali Ukrajincov, ktorí mali o majetok tiež záujem. Viedol ich Ivan Ivanovič Miško, člen ukrajinskej mafie, žijúci na Slovensku. Miško potom SME povedal: "Hovoril som krátko pred smrťou Edkovi (Diničovi), aby splnomocnil na svoj majetok iné osoby a odišiel zo Slovenska."
Zaujímavosťou je, že byt Butterflay v Bratislave, ktorý rekonštruoval a zariaďoval brat mafiánskeho bossa Róbert Dinič, po smrti Diničovcov a prevzatí ich majetku prenajímal podnikateľ Ľuboš V. rakúskej veľvyslankyni na Slovensku.
Mafiáni vedia, že ich zavraždia
Ivan I. Miško o zavraždení Eduarda Diniča SME povedal: "O prepísaní jeho majetku sme sa zhovárali práve pre jeho spôsob života. Zomrel preto, lebo žil ako žil a robil, čo robil." Dinič bol zavraždený deň pred odchodom do svojej vily vo Francúzsku, jeho brat o päť mesiacov neskôr.
Vedomosť o tom, že je na zozname, mal aj prvý známy mafián na Slovensku Peter Steinhübel. Neúspešne sa ho pokúšali zavraždiť päťkrát, zomrel až pri šiestom atentáte. Jeho kamarát SME povedal: "Vedel, že raz zomrie. Všetci to vedia. Preto žijú tak, že si užívajú celým priehrštím."
Boss podsvetia Východoslovenského kraja Róbert Holub bol tiež zavraždený po niekoľkých pokusoch. Na stretnutí najväčších mafiánskych skupín z Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc v hoteli Danube, kde sa chceli dohodnúť na spolupráci, ho niekto postrelil, aby ho zabil počas hospitalizácie v bratislavskej nemocnici.
Jeho nástupca na východnom Slovensku Karol Kolárik sa po dvoch vraždách smerom ku konkurenčnej skupine - boržovcov - často a na verejnosti vyjadroval: "Viem, že dlho žiť nebudem."
Aj spolužiačka bratislavského bossa podsvetia Miroslava Sýkoru pripúšťa, že krátko pred smrťou nikomu neveril: "Akoby vtedy nemal kamarátov. Keď sme niekedy prišli do hotela Danube a stretli ho tam, vždy sa neskutočne potešil a popozýval nás. Vedel, že nám veriť môže - boli sme len jeho dávni kamaráti zo školy."
Po tom, čo boli zavraždení v roku 2003 Ján Takáč a Jozef Surovčík, sa v podsvetí nahlas hovorilo aj to, že na rad príde Jozef Svoboda. Ten sa skoro rok ukrýval vo Francúzsku, kde mal vilu v Nice. Manželka Karin nám povedala: "Niečo mohol tušiť. Posledný mesiac sa úplne zmenil. Hovoril, že začneme odznova."
Kontakty mafiánov na SIS
* V erotickom salóne bratislavského hotela Junior, kde sa Diničovci a ich verní stretávali, boli podľa viacerých zdrojov nainštalované kamery, ktoré slúžili na tajné nakrúcanie známych i dôležitých ľudí v krajine, a materiály sa využívali na ich diskreditáciu. Podľa Ukrajinca Miška šlo aj o kompromitujúce materiály na niektorých bývalých príslušníkov SIS za Lexovho vedenia. "Ja som Edkovi hovoril, aby sa do toho nezaplietal," tvrdil SME Miško. "Na moje odporúčanie kamery v erotickom salóne Edko zrušil, ale po naliehaní Jaroslava S. ich o mesiac opäť obnovil."
* Diskreditujúce informácie o príslušníkoch SIS mal vďaka inému erotickému salónu Evelyn zhromažďovať aj ďalší zo zavraždených mafiánov, Košičan Róbert Holub.
* Neprimerané nároky začal od SIS podľa niektorých verzií uplatňovať aj zavraždený bratislavský boss podsvetia Miroslav Sýkora.
* Peter Steinhübel sa priatelil s Vlastimilom Vicenom, ktorý sa nikdy netajil kamarátskym vzťahom k exriaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi. Podľa informácií SME si telefonoval a občas sa stretol s námestníkom SIS Svěchotom.
* Posledný zavraždený Peter Čongrády bol blízkym priateľom bývalého riaditeľa kontrarozviedky SIS Petra Tótha a poznal sa aj s bývalými príslušníkmi Lexovej SIS.
Keď bol zavraždený Peter Čongrády, agentúra SITA oslovila hovorcu SIS Vladimíra Šimka s otázkou, či je pravda, že mal člen podsvetia blízko k tajnej službe. Šimko odpovedal: "K menám a firmám sa nevyjadrujeme."
Mafia, ktorá na Slovensku operuje
* Podnikatelia, ktorí boli kamarátmi alebo zamestnancami bývalých bossov podsvetia, a po zavraždení ich šéfov si majetok rozdelili. Väčšina z nich vyvíja legálnu podnikateľskú činnosť.
* Podnikatelia, ktorí sčasti rozkradli alebo si podelili majetok zavraždených mafiánskych špičiek, a dnes okrem legálnej podnikateľskej činnosti využívajú aj praktiky podsvetia. Najčastejšie ide o formy zastrašovania.
* Mafia, ktorá naďalej vyvíja trestnú činnosť na najvyššej úrovni (napríklad dovoz a výroba drog), zároveň však podniká vďaka takzvaným serióznejším podnikateľom, na ktorých sú prepísané majetky bývalých bossov podsvetia.
* Mafia v bielych golieroch.
* Štandardné zložky podsvetia, zaoberajúce sa distribúciou drog, prostitúciou či výpalníctvom.
Majetok prvých štyroch skupín sa pohybuje v stovkách miliónov až v miliardách korún, pri piatej skupine sa pohybuje v desiatkach miliónov.