Belehrad 1. októbra (TASR) - Hlavná prokurátorka Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carla del Ponte dnes v Belehrade oznámila rozhodnutie o odovzdaní prvého prípadu obvinenia z vojnových zločinov z Haagu na proces srbskej justícii.
Rozhodnutie, ktoré môže výrazne zlepšiť problematické vzťahy medzi Belehradom a Haagom, prišlo v čase, keď Západ zvýšil tlak na Srbsko, aby zatklo a vydalo obvinených z vojnových zločinov, ak sa nechce opäť dostať do medzinárodnej izolácie.
"Rozhodla som o presunutí jedného prípadu do Belehradu," povedala del Ponte po stretnutí s prokurátorom osobitného belehradského súdu pre vojnové zločiny Vladimirom Vučkovičom.
Del Ponte ani Vučkovič identitu obžalovaného, ktorý bude súdený domácou justíciou, nezverejnili. Žalobkyňa ICTY počas návštevy osobitného súdu odovzdala srbským kolegom dokumenty týkajúce sa presunutého prípadu, ktorý označila za "veľmi dôležitý". Srbskí prokurátori majú teraz pokračovať v práci, ktorú začali ich kolegovia v Haagu. Del Ponte vyjadrila dôveru v srbskú justíciu.
"Som si istá, že tento prípad zvládnu. Mimoriadny dojem na mňa urobila štruktúra (tunajšieho súdu). Pracujú veľmi usilovne," povedala del Ponte s tým, že odovzdanie prípadu je znakom dobrej spolupráce so srbskou justíciou.
"Musím povedať, že s justičnými orgánmi nemáme žiaden problém. Bola by som šťastná, keby som nemala žiadne problémy v pondelok, keď sa stretnem s politickými predstaviteľmi," povedala del Ponte, ktorá dnes do Belehradu prišla na dvojdňovú konferenciu venovanú otázke vojnových zločinov v bývalej Juhoslávii. V rámci oficiálnej časti návštevy sa prokurátorka v pondelok stretne s politickými lídrami krajiny, okrem iných so srbským prezidentom Borisom Tadičom a premiérom Vojislavom Koštunicom.
Presúvanie prípadov z Haagu justíciám krajín bývalej Juhoslávie je súčasťou stratégie tribunálu a súvisí s plánovaným ukončením jeho činnosti. Tribunál OSN má do konca tohto roku ukončiť vyšetrovania, do roku 2008 ukončiť procesy v prvej inštancii a do konca roku 2010 ukončiť činnosť. ICTY chce súdiť len najprominentnejších obžalovaných, najžiadanejšími osobami sú bývalí bosnianskosrbskí lídri Radovan Karadžič a Ratko Mladič, ako aj penzionovaný chorvátsky generál Ante Gotovina.
Haagsky tribunál sa doteraz - argumentujúc zlým stavom miestnej justície a nedostatočnou úrovňou spolupráce - zdráhal presunúť prípady Belehradu, ktorý je pod silným medzinárodným tlakom, aby zatkol a vydal ICTY generála Mladiča - bývalého veliteľa bosnianskosrbských jednotiek, obžalovaného spolu s Karadžičom z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva - a ďalších asi 15 podozrivých.
Srbskí predstavitelia, osobitne premiér Vojislav Koštunica, už dlho žiadajú, aby sa procesy so srbskými obžalovanými konali pred domácimi súdmi.
Srbský osobitný súd pre vojnové zločiny vytvorili minulý rok v snahe demonštrovať, že krajina je pripravená zaoberať sa vlastnou minulosťou. ICTY belehradskému súdu už pomohol s dokumentmi a svedkami v prejednávanom prípade vukovarskej masakry z roku 1991.