Štrasburg 1. októbra (TASR) - Účastníci dnešného neoficiálneho francúzsko-nemeckého summitu v Štrasburgu zhodne skonštatovali, že členstvo Turecka v EÚ by urobilo Európu oveľa bezpečnejšou.
Francúzsky prezident Jacques Chirac potvrdil, že o vstupe Turecka do EÚ bude môcť obyvateľstvo Francúzska rozhodnúť v referende.
"Môžem Francúzov upokojiť a ubezpečiť ich, že na tomto rozhodnutí sa budú môcť spolupodielať," povedal Chirac na stretnutí s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom v Štrasburgu.
Chirac dodal, že momentálne necháva skúmať, za akých okolností možno zmeniť ústavu tak, aby sa uvoľnila cesta k referendu. Obaja politici sa na dnešnom stretnutí jednoznačne zhodli, že Turecko sa môže stať členom EÚ v prípade, pokiaľ splní všetky stanovené podmienky.
V súvislosti s referendom vo Francúzsku Gerhard Schröder pripomenul, že v Nemecku sú všeľudové hlasovania v súčastnosti zakázané. Existuje síce možnosť zmeniť základný zákon štátu, nemecký kancelár ale podľa vlastných slov nepredpokladá, že by sa tak stalo ešte pred rozhodnutím o prijatí Turecka do únie. Pokiaľ by Ankara splnila všetky podmienky, budú sa musieť prístupové rokovania s Tureckom začať, zdôraznil Schröder.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan oznámil medzitým v Ankare, že jeho vláda zintenzívni realizáciu reforiem. "Našou úlohou je dostať Turecko na úroveň bezproblémovo fungujúcej, jasne svetiacej vzorovej demokracie," povedal dnes pred poslancami svojej vládnucej Strany spravodlivossti a rozvoja (AKP).
Erdogan súčasne poprel, že by sa v Turecku mučilo. Pripomenul, že pred nástupom do úradu premiéra si odsedel štyri mesiace vo väzení a pomery v tomto zariadení skúsil na vlastnej koži. "V mojej krajine neexistuje mučenie," vyhlásil Erdogan pre sobotňajšie vydanie nemeckého denníka Tagesspiegel.
Konečné rozhodnutie k otázke začatia prísstupových rokovaní s Tureckom príjmu šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ na svojom decembrovom summite.
3 20 jč dem