Praha 1. októbra (TASR) Dvaja blízki spolupracovníci predsedu českej opozičnej Občianskej demokratickej strany (ODS) Mirka Topolánka, Marek Dalík a Jan Večerek, nepôjdu do vyšetrovacej väzby. Štátny zástupca v Ostrave, ktorý má kauzu na starosti, dnes odmietol návrh policajných vyšetrovateľov, aby požiadal súd o uvalenie väzby.
Kriminalisti, ktorí údajný pokus o podplatenie koaličného poslanca Zdenka Kořistku (US-DEU) vyšetrujú, žiadali o väzbu kvôli obave, aby obvinení neovplyvňovali svedkov. Ich obhajca Stanislav Devátý argumenty polície spochybnil už vo štvrtok. Podľa jeho slov kauza trvá už od augusta, preto obava polície z ovplyvňovania svedkov nie je namieste.
Marek Dalík, poradca predsedu ODS, a lobbista Jan Večerek v auguste údajne ponúkli opozičnému poslancovi Zdenkovi Kořistkovi desať miliónov českých korún (12,5 milióna. Sk) a prísľub budúceho vymenovania za českého veľvyslanca v Bulharsku za to, ak pri hlasovaní o dôvere vláde Stanislava Grossa nový kabinet potopí. Koalícia má v Poslaneckej snemovni iba najtesnejšiu väčšinu a aj jeden stratený hlas mohol znamenať nevyslovenie dôvery.
Polícia oboch spolupracovníkov šéfa ODS zatkla vo štvrtok ráno a po výsluchu a noci strávenej v cele predbežného zadržania v Prahe ich dnes previezla z českého hlavného mesta do Ostravy, kam bol prípad pridelený.
Postup polície kritizovalo vedenie ODS, ale za teatrálne označil kroky mužov zákona aj český prezident Václav Klaus. Zakladateľ a dlhoročný predseda občianskych demokratov je aj po nástupe do prezidentskej funkcie formálne čestným predsedom ODS. Polícia ale kritiku svojho postupu dnes odmietla.
Podľa vyjadrenia hovorcu Policajného prezídia ČR Davida Kubaláka pre TASR, zatýkanie Večerku a Dalíka prebiehalo bezkonfliktne, nenápadne a v tichosti, policajti boli v civilnom odeve, použili vozidlá v civilnom prevedení a postupovali presne podľa trestného poriadku.