Zatiaľ čo v minulosti kandidátske krajiny uzatvárali kapitoly, keď sa s EÚ dohodli na podmienkach a termínoch uplatnenia príslušnej legislatívy, Turecko bude musieť podľa európskych zdrojov právne normy EÚ implementovať pred uzavretím kapitoly.
Komisia v odporúčaní nestanoví dátum začiatku rokovaní a rozhodnutie ponechá na lídrov členských krajín EÚ, ktorí sa zídu na summite v Bruseli 17. decembra. Podľa bruselských zdrojov by sa rozhovory mohli začať koncom budúceho roka.
Európska exekutíva však Ankaru upozorní, že ju čaká pred vstupom obrovský kus práce a rok 2015 označí ako prvý realistický termín vstupu do EÚ. Zároveň dá jasne najavo, že samotné prístupové rokovania nie sú zárukou členstva.
Komisia 6. októbra povie áno otvoreniu rokovaní, ale podčiarkne množstvo prekážok na ceste k členstvu. Nezabúdajme, že rokovania neznamenajú automaticky členstvo, povedal v Bruseli vysokopostavený úradník EÚ, ktorý citoval z pripravovaných dokumentov.
Konečný návrh textu dostanú kabinety komisárov až v pondelok, definitívny text schvália až samotní komisári na stredajšom rokovaní. Predseda komisie Romano Prodi sa podľa zdrojov bude snažiť o jednomyseľné rozhodnutie, hoci nie všetci z 30 komisárov podporujú prizvanie Ankary na rokovania.
Otvorene spochybnili možné turecké členstvo v EÚ rakúsky komisár Franz Fischler a Holanďan Frits Bolkestein, neverejne sa vraj proti vyjadrujú Španielka Loyola de Palacio, Maďar Péter Balász, Luxemburčanka Viviane Redingová a cyperský komisár Markos Kyprianu.
Odporúčanie EK bude sprevádzať hodnotiaca správa o príprave Turecka na členstvo v únii a dopadová štúdia a politických, ekonomických a sociálnych dôsledkoch vstupu tejto krajiny do EÚ.
Zo štúdie, ktorú zverejnili niektoré európske médiá, vyplýva, že turecké členstvo by mohlo EÚ stáť ročne okolo 28 miliárd eur.