SME

LN: ŠtB podávala vypočúvaným ľuďom drogy

Praha 1. októbra (TASR) Už v roku 1948 zriadila československá komunistická Štátna bezpečnosť (ŠtB) v Prahe chemické laboratórium, kde sa vyvíjali látky, ...

Praha 1. októbra (TASR) Už v roku 1948 zriadila československá komunistická Štátna bezpečnosť (ŠtB) v Prahe chemické laboratórium, kde sa vyvíjali látky, ktoré mali vyšetrované osoby prinútiť hovoriť pravdu a tieto látky ŠtB niekoľkokrát testovala na väzňoch. Podľa dnešného vydania českých Lidových novín (LN) to zistil Úrad pre dokumentáciu zločinov komunizmu (ÚDVZK).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O týchto praktikách doteraz hovorili iba bývalí vyšetrovaní a odsúdení. Vyšetrovateľ ÚDVZK ale objavil dokumenty, kde to potvrdzujú aj príslušníci ŠtB.

SkryťVypnúť reklamu

Je to nová záležitosť. Dôkazy, že ŠtB tieto veci robila, vychádzajú okrem iného z výsluchov príslušníkov, ktorých vyšetrovali v rámci politických procesov v päťdesiatych rokoch, uviedol Bursík.

Významnou postavou laboratória bol v rokoch 1948-49 brniansky chemik Josef Sumbal. Pri výsluchoch sa tento chemik priznal, že na zadržaných dvakrát vyskúšal sérum pravdy skopolamin. Túto látku, ktorá spôsobuje útlm a halucinácie, používali ako drogu pravdy už nacisti.

Pri výsluchoch ŠtB používala aj halucinogénny atropin, najprudší rastlinný jed akonitin, jed veratrin, barbiturát Sodium Amital a prípravok Digitalin, ktorý spomaľuje činnosť srdca, ale zvyšuje silu kontrakcie srdcového svalu.

Laboratórium vo vile v Prahe 6 potom viedol Ivo Milén. Zariadenie existovalo prinajmenšom do začiatku 50. rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi osobami, ktorým drogu injekčne aplikovali, bol postrelený agent nepriateľskej rozviedky, ale aj Josef Václav Sýkora - bývalý tajomník prezidenta Edvarda Beneša. Sýkoru zatkli na konci roku 1949 a komunistická polícia z neho chcela dostať informácie, kde je ukrytý Benešov archív.

Použitie drogy podľa LN nariadil asi vtedajší náčelník 8. správy ministerstva vnútra Josef Čech. Istý príslušník ŠtB ale v roku 1957 priznal, že pokus so sérom pravdy nepriniesol žiaden výsledok.

Hlavnou úlohou pražského laboratória v službách ŠtB však nebola výroba séra pravdy, ale špeciálnych neviditeľných atramentov a výskum papiera vhodného na výrobu falošných pasov. ŠtB sa však zaujímala aj o jedy a záujem bol aj o bakteriologické prípravky, ktoré by spôsobovali ochorenie, prípadne aj likvidáciu osoby. Zariadenie malo súhlas ministerstva zdravotníctva na nákup jedov, liečiv, drog a chemikálií. ŠtB, respektíve jej špionážny sektor B, požadovali od laboratória rastlinné jedy, ktoré chceli použiť proti nepohodlnej osobe v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 251
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 5 586
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 727
  4. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 572
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 251
  6. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 730
  7. Plátené tašky a opakované použitie 2 798
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 048
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Študenti sedia na schodoch pred knižnicou Low Memorial Library v areáli Kolumbijskej univerzity v New Yorku.

Odobratím akreditácie by univerzita prišla o peniaze z federálnych zdrojov i svoju prestíž.


TASR
Bývalý americký prezident Joe Biden.

Americký prezident hovorí o sprisahaní.


TASR 2
Štát investuje obrovské peniaze do zbrojárskej výroby.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 9
Šéf MAAE Rafael Grossi.

Inšpektori chcú úplne objasniť niektoré činnosti, ktoré sa v nich vykonávali v minulosti.


TASR

Sportnet

Simone Inzaghi.

Taliansky kormidelník prišiel do Rijádu necelé dva týždne pred štartom MS klubov.


TASR
Matteo Dutu v drese AC Miláno.

Figuruje je v nej deväť legionárov a štrnásť hráčov z najvyššej domácej súťaže.


TASR
Hilary Knightová.

Hokejistka žiari aj na reprezentačnej scéne, má pätnásť medailí z MS.


Reuters
Kevin de Bruyne.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí vo štvrtok 5. júna. Sledujte minútu po minúte.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu