Belehrad/Priština 30. septembra (TASR) - Vysokopostavený predstaviteľ USA dnes vyzval Belehrad, aby presvedčil kosovských Srbov k zrušeniu avizovaného bojkotu a účasti na voľbách kosovského parlamentu vypísaných na 23. októbra.
"Dúfam, že lídri v Belehrade nájdu spôsob, ako povzbudiť Srbov v Kosove k účasti na voľbách," povedal Marc Grossman - námestník ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti - v Belehrade po stretnutí so srbským prezidentom Borisom Tadičom.
Svoju výzvu zopakoval aj počas následného pobytu v Prištine, kde zdôraznil, že účasť na voľbách zabezpečí kosovským Srbom viac vplyvu.
"Veľmi úprimne dúfam, že (Srbi) prijmú pozitívne rozhodnutie. Účasť na voľbách im dá viac vplyvu po hlasovaní," povedal Grossman pred novinármi.
"Želáme si Kosovo, kde všetci občania - bez ohľadu na ich rasu alebo náboženstvo - žijú slobodne, pracujú, cestujú bez akéhokoľvek strachu, bez nepriateľstva a nebezpečenstva, Kosovo, kde existuje tolerancia, spravodlivosť a mier pre všetkých," povedal americký diplomat.
Kosovskí Srbi bojkot volieb vyhlásili na základe odporúčania Belehradu, ktorý svoj postup zdôvodnil zlou bezpečnostnou situáciou srbskej komunity v provincii spravovanej od roku 1999 OSN. Výzve na bojkot predchádzal odmietavý postoj kosovskej vlády a administratívy OSN k návrhu srbskej vlády na decentralizáciu Kosova, ktorá by mala viesť k zvýšeniu bezpečnosti srbskej komunity.
Srbský kabinet plán decentralizácie prijal v apríli, po tom, čo sa v Kosove v polovici marca odohrala vlna protisrbských útokov. Násilnosti, najhoršie etnické strety od skončenia konfliktu z rokov 1998-99, si vyžiadali 19 mŕtvych a takmer tisíc zranených, vypálené boli stovky srbských domov a asi 4000 ľudí, prevažne Srbov, muselo utiecť do bezpečia.
Grossman sa v Prištine stretol s novým šéfom Misie OSN v Kosove (UNMIK) Sörenom Jessenom-Petersenom, srbskými a albánskymi lídrami, vrátane prezidenta Ibrahima Rugovu a premiéra Bajrama Rexhepiho.
Grossman zdôraznil, že medzinárodné spoločenstvo je pripravené a odhodlané podporiť tých, čo si želajú multietnické Kosovo ako integrálnu súčasť Európy. Diplomat citoval Tadičove slová, podľa ktorého sú "bezpečnosť a politické slobody kosovských Srbov absolútnym imperatívom" a dodal, že "toto je pozícia, ktorú podporujeme".
Tadič po stretnutí s Grossmanom oznámil, že v blízkej budúcnosti bude o otázke kosovských volieb hovoriť so srbským premiérom Vojislavom Koštunicom.
Koštunica po rozhovoroch s americkou delegáciou vydal vyhlásenie, v ktorom naznačil, že k účasti na voľbách nevyzve a že len "konkrétne záruky" samosprávy by povzbudili kosovských Srbov k hlasovaniu. Podľa premiéra je "najvyšší čas poskytnúť Srbom v Kosove medzinárodné záruky, lebo tie sú podmienkou pre ich prežitie, bezpečnosť a návrat do provincie".
V obavách, že budúci parlament Kosova bude výlučne albánsky, kontaktná skupina pre Balkán (USA, Rusko, Británia, Nemecko, Francúzsko a Taliansko) minulý týždeň vyzvala, aby bol plán Belehradu začlenený do plánov na decentralizáciu prezentovaných Prištinou. Po výzve v utorok nasledovalo viedenské stretnutie medzinárodných predstaviteľov so zástupcami Belehradu a Prištiny, ktoré bolo venované tejto otázke.