Brighton 30. septembra (TASR) - Britský premiér Tony Blair získal podporu pre svoju irackú politiku, keď sa dnes v Brightone asi 85 percent delegátov výročného zjazdu jeho Labouristickej strany vyslovilo proti skoršiemu odchodu 9000 britských vojakov z Iraku.
Stanovenie "skorého dátumu" stiahnutia britského kontingentu požadovala jedna miestna organizácia labouristov. Táto iniciatíva však neprešla najskôr v prvom, neoficiálnom hlasovaní zdvihnutím ruky, ani v nasledujúcom tajnom hlasovaní kartami delegátov.
Požiadavka odchodu vojakov značne znepokojila vedenie labouristov, ktoré sa márne pokúšalo iniciátorov prehovoriť, aby ju stiahli. Blair si zabezpečil väčšinu až potom, keď získal na svoju stranu silné odborárske krídlo.
Hlasovanie je dôležitým znakom podpory pre Blairov kurz pred budúcoročnými májovými parlamentnými voľbami. Napriek tomu zazneli aj počas posledného dňa zjazdu na adresu premiéra slová kritiky.
"Niektorí hovoria, že náš odchod (z Iraku) spôsobí krviprelievanie. Ale to sa už stalo skutočnosťou," vyhlásila delegátka Pat Healyová.
Podľa labouristickej poslankyne Alice Mahonovej ľudia podľahli ilúzii, keď uverili tvrdeniam vlády, že situácia v Iraku sa zlepšila. Podľa nej je to dôvod terajšej straty dôveryhodnosti premiéra.
Minister zahraničných vecí Jack Straw a minister obrany Geoff Hoon naopak presviedčali delegátov, aby podporili Blairovu politiku.
"Viem, že v tejto strane a v našej krajine sú ľudia, ktorí boli proti zásahu v Iraku. Ich postoj rešpektujem. Ale iracký ľud teraz nemôžeme nechať v štichu," vyhlásil Hoon.
Straw nesúhlasil s názorom, že britskí vojaci sú okupanti. V Iraku má vo všetkom posledné slovo prechodná vláda. "Keď povie odíďte, tak pôjdeme," ubezpečil Straw.