Priština 30. septembra (TASR) - Kontaktná skupina pre Balkán - USA, Británia, Nemecko, Francúzsko, Rusko a Taliansko - vylučuje návrat Kosova do Srbska a Čiernej Hory (SČH). S odvolaním sa na záverečný dokument po minulotýždňových rozhovoroch predstaviteľov skupiny s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom to dnes konštatuje rakúska agentúra APA.
"Kosovo sa nevráti do situácie, ktorá tam panovala pred marcom 1999," cituje APA z dokumentu po stretnutí na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.
V marci 1999 spustilo NATO 78-dňové bombardovanie vtedajšej Juhoslávie, ktoré de facto ukončilo vládu Belehradu v Kosove. Od júna 1999 je provincia pod správou OSN, z hľadiska medzinárodného práva však stále zostáva súčasťou SČH, voľnej únie, na ktorú sa Juhoslávia transformovala vo februári 2003.
"Je jasné, že opätovné začlenenie (Kosova) do Srbskej republiky nemôže byť riešením," cituje APA diplomatické kruhy v Berlíne. Šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer sa v uplynulých dňoch stretol s čiernohorským prezidentom Milom Djukanovičom a vydavateľom kosovského denníka Koha Ditore Vetonom Surroim, ktorý bol pred kosovskou vojnou jedným z kosovskoalbánskych vyjednávačov na rokovaniach vo francúzskom Rambouillet.
Koha Ditore v dnešnom vydaní, odvolávajúc sa na stretnutie medzi Surroiom a Fischerom, tvrdí, že návrat Kosova do Srbska a Čiernej Hory je vylúčený.
Vzhľadom na postoj Ruska a Francúzska - ktoré sú považované za podporovateľov Srbska a ktoré dokument kontaktnej skupiny tiež podpísali - však zároveň nemožno rátať so skorou nezávislosťou pre Kosovo.
Podobne ako v prípade iných krajín západného Balkánu, stavajú diplomati na ďalšie približovanie Kosova k EÚ, ako bolo dohodnuté na solúnskom summite únie v lete 2003. Na tomto základe by mohla byť rola OSN v provincii od polovice roku 2005 obmedzovaná a zároveň posilňovaný vplyv Bruselu.
EÚ v apríli vyslala do Prištiny osobitného emisára, okrem toho je od roku 1999 zodpovedná za koordináciu hospodárskych aktivít.
Bývalý šéf diplomacie SČH Goran Svilanovič v rozhovore pre Rádio Slobodná Európa vyhlásil, že Kosovo získa nezávislosť veľmi skoro, pravdepodobne na budúci rok.
"Na rozdiel od očakávaní v našej krajine, že to bude pomalé a náročné, myslím, že Kosovo získa nezávislosť relatívne rýchlo," povedal Svilanovič a dodal, že dôležití politici v Srbsku nie sú ochotní povedať občanom pravdu.
Šéf Občianskeho zväzu Srbska (GSS), ktorý sa v ostatných voľbách nedostal do parlamentu, Svilanovič v súvislosti s avizovaným bojkotom októbrových volieb kosovského parlamentu nepriamo kritizoval srbskú vládu za to, že rozhoduje, čo majú kosovskí Srbi robiť.