SME

Americké televízie nesúhlasia s obmedzeniami v debátach Busha a Kerryho

Washington 29. septembra (TASR) - Americké televízne spoločnosti protestujú proti rozsiahlym obmedzeniam počas televíznej debaty medzi prezidentskými ...

Washington 29. septembra (TASR) - Americké televízne spoločnosti protestujú proti rozsiahlym obmedzeniam počas televíznej debaty medzi prezidentskými kandidátmi Georgeom W. Bushom a Johnom Kerrym, ktorá sa uskutoční vo štvrtok miestneho času v Miami na Floride.

Niekoľko z nich už oznámilo, že nemienia akceptovať dohody uzatvorené medzi Bushovým a Kerryho táborom. Najväčší nesúhlas vyjadrujú televízne spoločnosti s podmienkou, že kamery musia byť nasmerované zakaždým len na kandidáta, ktorý má práve slovo, a nie na toho, ktorý práve počúva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štvrtková debata je venovaná téme národnej bezpečnosti a zahraničnej politiky, a je prvá z troch debát, na ktorých sa republikán Bush a demokrat Kerry dohodli. V 32-stranovom dokumente sú stanovené diverzné pravidlá, ktoré podľa názoru kritikov prakticky nenechávajú priestor na spontánne vyjadrenia a reakcie.

Dohody napríklad stanovujú, že ani jeden z kandidátov sa nesmie vzdialiť zo svojho miesta na väčšiu ako dohodnutú vzdialenosť. Táto požiadavka súvisí s televíznou debatou spred štyroch rokov, kedy sa demokratický kandidát Al Gore až príliš priblížil k svojmu oponentovi Georgeovi W. Bushovi.

Kandidáti takisto nesmú používať nijaké ilustračné obrázky a predovšetkým majú zakázané klásť si navzájom otázky alebo sa priamo vyzývať, aby zaujali stanovisko k určitým bodom.

SkryťVypnúť reklamu

Pre prenosový štáb taktiež platí, že kamery môžu snímať oboch diskutérov len z určitého uhla a nesmú zaznamenávať reakcie z publika. Televízne stanice odmietajú predovšetkým pravidlo, že v obraze môže byť len kandidát, ktorý má práve slovo.

"Toto pravidlo odporuje novinárskemu štandardu a reštrikciám sa nemienime podriadiť," povedal predstaviteľ televíznej stanice Fox Nes. Podobne sa vyjadril aj zástupca televíznej stanice CNN.

Dôvodom obmedzení sú televízne záznamy z minulosti, ktoré ukazovali kandidátov v nie celkom lichotivých pózach. Al Gora bolo napríklad možné vidieť ako prevracal oči a hlasno vzdychal, keď hovoril jeho protivník Bush. Pred 12 rokmi sa George Bush st. v televíznej debate s Billom Clintonom zas vyzývavo díval na hodinky.

SkryťVypnúť reklamu

Televízne debaty oboch prezidentských kandidátov organizuje a sponzoruje nadstranícka komisia, ktorej členovia však v tomto roku odmietli podpísať zoznam pravidiel, na ktorom sa dohodli obaja kandidáti. S pravidlami nesúhlasia ani niektorí televízni moderátori, ktorí odmietli podpísať záväzné prehlásenia o tom, že uzatvorené dohody budú rešpektovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 469
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 221
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 699
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 535
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 170
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 077
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 006
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 4
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 5

Sportnet

Jannik Sinner a Carlos Alcaraz po finále Roland Garros 2025.

Carlos Alacaraz vstal z mŕtvych, napísal po finále Roland Garros francúzsky denník L'Équipe.


Albert Šimek
Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Hokejisti HK Nitra.

Je veľmi dobre stavaný, s dobrým korčuľovaním a s typickým kanadským dôrazom, povedal riaditeľ klubu Kováčik.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu