Manila 4. novembra (TASR) - Vyše tisíc ľudí denne na Ďalekom východe a v západnom Tichomorí spácha samovraždu.
Toto číslo sa neustále zvyšuje s postupujúcou ekonomickou nestabilitou regiónu, rozkladajúcimi sa rodinnými vzťahmi a ďalšími faktormi, uviedla dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Počet ľudí, ktorí odišli z tohto sveta dobrovoľne v dôsledku duševného stresu vzrástol natoľko, že spolu s tuberkulózou tvoria samovraždy hlavný medicínsky problém populácie v tejto oblasti, vyhlásil dnes v Manile riaditeľ WHO pre tento región Šigeru Omi.
S rastúcim množstvom samovrážd sa vo väčšej alebo menšej miere potyká všetkých 37 krajín zmieneného regiónu, počnúc Mongolskom a Čínou, cez Austráliu a Nový Zéland až po ostrovy v Pacifiku. Ak WHO nič nepodnikne problém samovrážd porastie.
Predstaviteľka WHO Linda Milanová tvrdí, že mladých ľudí v tejto časti sveta často doháňajú k samovraždám náročné prijímacie skúšky do škôl.
Ďalšie dôležité faktory, ktoré stoja v pozadí samovrážd sú spoločensko-ekonomické zmeny, urbanizácia a dezintegrácia rodinných zväzkov. Ekonomická neistota a nezamestnanosť sa podľa Šigeru objavuje aj pri hodnotení rastúceho počtu samovrážd na Západe.
Populáciu planéty ohrozuje stres, vyplývajúci z globalizácie svetovej ekonomiky, pričom sa zväčšuje chudoba a bieda skupín obyvateľstva z vidieka a so slabým vzdelaním, vyplýva z výročnej správy o stave duševného zdravia obyvateľov v západnom Pacifiku.
Depresie ľudí rastú aj vplyvom vojnových konfliktov, drogovej a alkoholovej závislosti, pracovného preťaženia, nechceného tehotenstva a iných faktorov, píše sa v správe Svetovej zdravotníckej organizácie.