Viedeň 4. decembra (TASR) - Antiteroristický balík vlády Georgea Busha možno kritizovať z viacerých aspektov - z praktických aj politických. V posledných dňoch však pribúda kritických hlasov. ktoré upozorňujú na to, že razantný postup prezidenta a jeho administratívy môže vyviesť z rovnováhy tri ústavné piliere moci - moc súdnu, zákonodarnú a výkonnú, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Zatiaľčo sa rameno vlády čoraz viac predlžuje a silnie, americké súdy sa obávajú, že prípadným zriadením osobitných vojenských tribunálov sa podstatne zúži ich pole pôsobenia.
Členom amerického Kongresu sa zas - bez ohľadu na stranícku príslušnosť - začína nepáčiť, že vláda si momentálne "pristrihuje" kompetencie, s ktorými by za normálnych okolností nemohla nikdy disponovať, konštatuje denník.
Veľa Američanov a predovšetkým najosvietenejšia časť americkej elity pozoruje tento vývoj s osobitnou nevôľou - bez ohľadu na to, či patrí k republikánom alebo demokratom. Súčasný vývoj považujú za neprijateľný tak "staroliberáli", ktorí vidia v každom štáte nebezpečného molocha, ako aj liberáli a ľavičiari v európskom zmysle.
Bushova vláda sa skutočne pohybuje na nebezpečnom teréne. Vychádzajúc z pesimistického chápania ľudskej povahy zanechali tvorcovia americkej ústavy systém, v ktorom sa jednotlivé piliere ústavnej moci prakicky stále "držia" v šachu a navzájom sa nútia dodržiavať ústavou predpísaný postup a nevybočiť z určitých vopred stanovených kompetencií.
Po 11.septembri sa však na výslnie moci dostala práve moc výkonná - a práve tá budí aj smerom navonok dojem, akoby disponovala všetkou "antiteroristickou múdrosťou sveta." Očividne ju neznepokojuje ani nebezpečie, že svojím prístupom môže vyviesť z rovnováhy celý spoločenský systém, uzatvára liberálny Der Standard.