Ako vyhlásil izraelský bezpečnostný zdroj, zaujatím takéhoto postoja jeruzalemským kabinetom sa otvára priestor pre tvrdšie odvetné zákroky proti Palestínčanom za vlnu samovražedných útokov.
Vláda židovského štátu tiež označila ozbrojené krídlo Arafatovej organizácie Fatah a jeho elitnú bezpečnostnú jednotku Force 17 za teroristické organizácie. Podľa rovnakého izraelského zdroja to môže znamenať, že tieto organizácie sa stanú ďalšími pravdepodobnými terčmi izraelskej armády.
Izraelský kabinet pohrozil v októbri po atentáte na ultrapravicového ministra turistického ruchu Rehavama Zeeviho, že bude postupovať proti palestínskym úradom spôsobom, aký aktuálne uplatňuje medzinárodné spoločenstvo v prístupe k vedeniu krajín podporujúcich terorizmus.
To sa všeobecne interpretovalo ako vojenská odpoveď totožná s tou, ktorú USA používajú proti afganskému hnutiu Taliban za ukrývanie saudskoarabského disidenta Usámu bin Ládina. Najhľadanejší terorista sveta je hlavným podozrivým zo zosnovania septembrových útokov na ciele v Spojených štátoch.
Premiér Ariel Šaron a niekoľko pravicových politikov podporilo dnešné rozhodnutie vlády. Šéf diplomacie Šimon Peres, uprednostňujúci rokovania, stál na čele ľavicových členov kabinetu, ktorí opustili zasadanie vlády ešte pred hlasovaním.
Rozhodnutie kabinetu nasleduje po zásahoch izraelskej armády na Západnom brehu a v pásme Gazy v odpovedi na samovražedné útoky na území Izraela.