Paríž 27. septembra (TASR) Viac ako jeden z dvoch obyvateľov Francúzska nechce, aby sa Turecko stalo členským štátom Európskej únie. Proti vstupu Turecka do únie sa vyslovilo 56 percent, podporilo ho 36 percent a na túto otázku neodpovedalo osem percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval v dňoch 24.-25. septembra ústav IPSOS na reprezentatívnej vzorke 932 osôb pre utorkové číslo denníka Le Figaro.
Respondenti, ktorí sa vyjadrili za vstup Turecka do únie, sú za tento krok preto, aby sa skonsolidoval rozvoj demokracie v Turecku (52 percent opýtaných tejto skupiny), aby Turecko neupadlo na cestu islamistického fundamentalizmu (33 percent) a aby sa zachovala vojenská aliancia s touto krajinou (11 percent).
Medzi argumentmi na odmietnutie vstupu Ankary do únie uviedli jeho odporcovia najmä riziko vysokej imigrácie Turkov, ktorí by chceli pracovať v najbohatších štátoch únie (podľa 40 percent opýtaných v tejto skupine), fakt, že veľká väčšina územia Turecka leží na ázijskom kontinente (26 percent) a veľká väčšina Turkov sú moslimovia (povedalo 25 percent respondentov).
Ak Turecko urobí potrebný politický a ekonomický pokrok, potom si 63 percent francúzskych respondentov vie predstaviť, že by Turecko mohlo byť v budúcnosti členom EÚ.
Naopak, 30 percent konštatovalo, že Turecko by sa nikdy nemalo stať súčasťou EÚ z historických a kultúrnych dôvodov a sedem percent sa k tejto otázke nevyjadrilo, informovala agentúra AFP.
4 roi ed