Kábul 3. decembra (TASR) - Boje medzi frakciami Severnej aliancie prinútili medzinárodný humanitárny personál OSN k odchodu zo severoafganského mesta Mazáre Šaríf.
Informoval o tom dnes hovorca OSN Chalíd Mansúr, podľa ktorého pracovníci organizácie dostávajú správy o sporadických zrážkach a streľbe v meste. Nemajú však žiadne presné informácie o tom, kto bojuje proti komu.
Jednotky uzbeckého veliteľa Abdula Rašida Dostuma dobyl Mazáre Šaríf od talibanských bojovníkov 9. novembra. Bolo to prvé zo série víťazstiev zoskupenia, ktoré vyhnalo dovtedy vládnuce hnutie Taliban z väčšiny územia Afganistanu.
Prepuknutie bojov medzi rôznymi skupinami Severnej aliancie v Mazáre Šaríf je zatiaľ posledným náznakom toho, že dlhodobé napätie v rámci zoskupenia jednotiek viacerých veliteľov sa začína prejavovať.
Podľa Masúra je okolie mesta veľmi nestabilné a Mazáre Šaríf v nedeľu opustil aj vedúci bezpečnosti OSN v meste. Na humanitárnej pomoci zahraničných organizácií pritom závisí okolo troch miliónov civilistov v severnom Afganistane.
Ako uviedol jeden z predstaviteľov OSN v Kábule, ktorý si neželal byť menovaný, organizácia stiahla svojich pracovníkov z Mazáre Šaríf kvôli obavám z lúpenia, hrozieb občanom západných krajín a zrážok frakcií, ktoré bojujú o kontrolu nad mestom.
Podľa jeho slov vládne panuje podobná situácia aj vo východoafganskom mesta Džalalabád, ktoré sa nachádza na trase z metropoly Kábul do Pakistanu. OSN nemá v Džalalabáde žiaden personál.
Na letisko pri Mazáre Šaríf v nedeľu dorazila z Uzbekistanu skupina 40 francúzskych vojakov, ktorí majú zabezpečovať dodávky humanitárnej pomoci na letisko. Vojaci už začali spolu s americkými ženistami odmínovanie priestoru, pričom Afganci opravujú pristávaciu dráhu.
Podľa hovorcu jednotky by mohli transportné lietadlá C-130 Hercules pristávať na letisku v priebehu niekoľkých dní. Umožní to príchod amerických, jordánskych a ďalších francúzskych jednotiek kvôli zaisteniu bezpečnosti humanitárnych letov.