Santo Domingo 24. septembra (TASR) - Počet obetí vyčíňania tropickej búrky Jeanne na Haiti stúpol na 1105 a mohol by vzrásť ešte aj dvojnásobne, pretože približne 1250 ľudí zostáva stále nezvestných.
Predstavitelia civilnej ochrany vo štvrtok informovali, že počet ľudí, ktorí zahynuli následkom záplav a zosuvoch pôdy, by mohol prekročiť 2000.
V severnom meste Gonaives, ktoré bolo najviac postihnuté, už začali obete pochovávať do masových hrobov. Niektoré rozkladajúce sa telá už spopolnili, aby tak zabránili šíreniu sa rôznych chorôb a prepuknutiu epidémie. Časti mesta sú ešte stále pod vodou.
Záchranári, ktorí pátrajú po nezvestných ľuďoch už šiesty deň, označili možnosť, že niekoho nájdu živého, za veľmi nepravdepodobnú.
Pri vyčíňaní Jeanne sa zranilo ďalších najmenej 1000 ľudí a búrka zničila obydlia približne 10.000 ľudí. Viac ako 250.000 nejakým spôsobom postihlo vyčíňanie tropickej búrky.
Hoci na Haiti začali prúdiť dodávky zahraničnej pomoci, vrátane jedla, liekov, prikrývok, pitnej vody, náročné podmienky často bránia úsiliu dosiahnuť postihnuté oblasti.
Haiti je najchudobnejší štát v oblasti a povodňami veľmi trpí, pretože v minulosti tam vyrúbali veľké plochy lesov.
Jeanne zasiahla severné pobrežie Haiti v sobotu v noci po tom, čo si jej vyčíňanie v Dominikánskej republike vyžiadalo najmenej 23 ľudských životov.
Americké národné centrum pre hurikány informovalo, že Jeanne sa vo štvrtok opäť zmenila na hurikán a približuje sa nad Atlantikom smerom k Bahamám.