Severodvinsk 3. decembra (TASR) - Prvú novú jadrovú ponorku dostane po niekoľkoročnej prestávke ruské námorníctvo. Ponorku triedy Bars nazvanú Gepard dnes Severná flotila oficiálne prevzala v továrni Sevmaš v Severodvinsku.
Hlavná slávnosť odovzdania ponorky sa uskutoční v utorok za účasti ruského prezidenta Vladimira Putina. Ide o prvú novú ruskú ponorku od polovice 90. rokov.
Plavidlo výzbrojou porovnateľné s ponorkou Kursk ale s nižším výtlakom sa začalo stavať ešte v roku 1991, ale nedostatok financií jeho výrobu na niekoľko rokov zastavil. Továreň v Severodvinsku v dobách Sovietskeho zväzu vyrábala až dve-tri atómové ponorky ročne.
Z bývalej obrovskej flotily sovietskych jadrových ponoriek pozostávajúcej v 80. rokoch zo stoviek plavidiel niekoľko ponoriek skončilo po haváriách na dne viacerých morí a väčšina bola vyradená a ponechaná svojmu osudu. Dedičstvom éry studenej vojny sú v Rusku takmer dve stovky vyradených ponoriek, ktoré stále čakajú na zošrotovanie.
Podľa oficiálnych údajov ruského ministerstva pre atómovú energetiku sa v Rusku na zozname vyradených a doposiaľ nezošrotovaných plavidiel nachádza 183 atómových ponoriek, väčšinou v Murmanskej a Archangeľskej oblasti. Až z 80 percent vyradených ponoriek doteraz nebolo odstránené vypotrebované jadrové palivo a rádioaktívna voda z chladiacich okruhov. Na každej ponorke sú okrem pevného paliva aj stovky metrov kubických rádioaktívnej vody z chladiacich okruhov, pre ktorú neboli doteraz v Rusku dostatočné skladovacie kapacity.
Ministerstvo atómovej energetiky spolu s ruskou armádou od roku 1999 realizuje projekt odstraňovania jadrového paliva z ponoriek, ktoré sú v najhoršom stave a hrozí ich dehermetizácia a potopenie v prístavoch. Tempo práce je však veľmi pomalé. V roku 1999 bolo rádioaktívne palivo odstránené zo štyroch ponoriek, vlani z 16 plavidiel a v roku 2001 sa plánovala demontáž paliva z 21 vyradených ponoriek. Cieľom úradov je odstránenie paliva zo všetkých vyradených ponoriek do roku 2007.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh