SME

Belgicko sa háda kvôli nočným letom nad Bruselom

Brusel 21. septembra (TASR) Belgičania si už dávno zvykli na stále nedoriešený problém nočných letov nad Bruselom. Teraz však nejde iba o hluk, ktorý ...

Brusel 21. septembra (TASR) Belgičania si už dávno zvykli na stále nedoriešený problém nočných letov nad Bruselom. Teraz však nejde iba o hluk, ktorý prekáža obyvateľom bruselských štvrtí pri letisku Zaventem, ale aj o tisíce pracovných miest.

Z bruselského letiska totiž chce odísť medzinárodná zásielková spoločnosť DHL, ktorá v Bruseli priamo či nepriamo zamestnáva asi 5800 ľudí. Firma pohrozila, že ak nedostane povolenie na viac nočných letov, svoju európsku pobočku v Belgicku zruší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Federálna vláda premiéra Guyho Verhofstadta podporuje požiadavku DHL a dnešok stanovila ako konečný termín pre dohodu o zvýšení počtu nočných letov. Predstavitelia mesta Brusel a okolitých regiónov sa však v pondelok ani dnes zatiaľ nedohodli, cez ktoré štvrte by nové lety mali smerovať.

SkryťVypnúť reklamu

Verhofstadtova vláda si pri nástupe do funkcie vlani dala záväzok vytvoriť 200.000 nových pracovných miest a odchod DHL by bol ťažkou ranou pre tento zámer. Ak DHL nedosiahne svoje, plánuje sa presťahovať buď do nemeckého Lipska alebo francúzskeho Vatry. Belgicko by tak stratilo najmenej 1800 pracovných miest.

Belgický premiér má dnes popoludní vystúpiť k tejto problematike v parlamente. V hre je veľmi vedľa, hovoríme o tisíckach pracovných miest, upozornil Verhofstadt, ktorý sa bojí, že spolu s DHL opustí bruselské letisko aj mnoho ďalších firiem.

Obyvatelia štvrtí v okolí letiska sú však proti akémukoľvek zvyšovaniu počtu nočných letov a naopak žiadajú jeho zníženie. V pondelok sa asi 70 rodín z okolia Zaventemu obrátilo s takouto žiadosťou na súd.

SkryťVypnúť reklamu

Odporcovia nočných letov tvrdia, že zvýšenie ich počtu zvýši štátny účet za zdravotníctvo o 250 miliónov eur ročne a povedie k stovkám úmrtí na srdcové choroby a depresie.

Do toho všetkého sa mieša aj citlivý národnostný problém. Zvýšenie počtu letov sa musí urobiť tak, aby ich trasy približne rovnako zaťažili flámske i frankofónne štvrte v okolí letiska, inak hrozí politický konflikt.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom
  2. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  3. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  4. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  5. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  6. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  7. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo
  8. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  1. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom
  2. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  3. Invázne rastliny ako superpotraviny
  4. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  5. Keď tankovaním získate viac než len plnú nádrž
  6. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  7. OTS: Stanovisko LESY SR k tvrdeniam politickej strany Demokrati
  8. Tento recept na svieže letné občerstvenie si nenechajte ujsť
  1. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete 6 630
  2. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne 3 781
  3. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo 3 384
  4. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 244
  5. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie 2 924
  6. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár 2 342
  7. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 1 783
  8. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom 1 654
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež Lev XIV.

V minulosti ponúkol aj sprostredkovanie rokovaní o prímerí.


TASR
Izraelský minister Itamar Ben-Gvir.

Palestínska samospráva to označila za provokáciu.


TASR 2
Ilustračná fotografia.

Tento krok by výrazne posilnil prezidentku Sanduovú.


SITA
Ľudia sa zhromaždili na protest v Anchorage na Aljaške vo štvrtok 14. augusta 2025 pred stretnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dvojica sa stretne na polceste.


7

Sportnet

Slovensko U18 vs. Česko U18: ONLINE prenos z turnaja Hlinka Gretzky Cup 2025.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu o 5. miesto na turnaji Hlinka Gretzky Cup 2025: Slovensko U18 - Česko U18.


Na snímke kapitán Vladimír Weiss ml. (vpravo) a jeho spoluhráči reagujú po prehre v odvetnom zápase 3. predkola Ligy majstrov vo futbale ŠK Slovan Bratislava – Kajrat Almaty.

Do kapitána Slovana sa po poslednom prehrešku pustil aj Guram Kašia.


Na snímke slovenský futbalista Milan Škriniar (vľavo) z Fenerbahce a Victor Osimhen z Galatasaray v súboji o loptu počas zápasu 25. kola tureckej futbalovej ligy Galatasaray - Fenerbahce.

Škriniar má v Turecku prijateľnejšie finančné podmienky než vo Francúzsku.


Futbalisti Real C.F. Uhrovské Podhradie si zahrali proti Uhrovcu.

Obec má len 43 obyvateľov a nemá ihrisko. Starosta v tom problém nevidí.


SkryťZatvoriť reklamu