SME

Politici ako rétori: frázam sa už vyhýbajú

Už starí Gréci a Rimania považovali za najdôležitejšiu schopnosť ovplyvňovanie ľudí v komunikácii. Kto chcel niečo znamenať, musel byť rečovo zdatný - rečníctvo bolo vrcholom vzdelanosti.

Už starí Gréci a Rimania považovali za najdôležitejšiu schopnosť ovplyvňovanie ľudí v komunikácii. Kto chcel niečo znamenať, musel byť rečovo zdatný - rečníctvo bolo vrcholom vzdelanosti.

Len s takou dispozíciou sa človek mohol prihovoriť širokej verejnosti. Grécki a rímski politici sa na svoj post pripravovali v špeciálnych školách. Mená Sokrates, Platón, Aristoteles, Cicero či Seneca sú na rozdiel od súdobých politikov známe tisícročia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Psychologička Eva Jaššová, ktorá skúma komunikáciu rečníkov minulosti a dneška, hovorí: "Vtedy si rečníci svoje prejavy starostlivo pripravovali, neplytvali slovami, hovorili jasnou a prostou rečou."

SkryťVypnúť reklamu

Voľbou vhodných slov sa preto zaoberajú politológovia, politici aj ich poradcovia desaťročia. Špecialisti upozorňujú na to, ako ľahko sa dá slovo v politike zneužiť.

Príkladom môžu byť slovné hračky amerických prezidentov - Truman nazval vojnu v Kórei policajnou akciou, Nixon označil inváziu do Kambodže ako nájazd a raketa MX bola podľa Reagana udržiavateľom mieru.

Napriek tomu je oproti ére Grékov a Rimanov slovo v štádiu zásadnej renesancie. Politici sa snažia priblížiť viac k ľuďom, sú preto menej frázovití, vtipkujú, ba využívajú prvky expresivity.

To všetko do komunikácie politikov patrí - ak sa rozpozná miera.

Psychologička: Expresívnosť patrí k politike

Psychologička EVA JAŠŠOVÁ skúma na základe rozhlasovej relácie Nočné dialógy i na základe televíznych diskusných relácií komunikáciu slovenských politikov s občanmi i politickými partnermi. Píše o tom vedeckú prácu.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME ju požiadal o zhodnotenie vybraných lídrov politických strán.

Aké najčastejšie chyby v komunikácii robia vrcholoví politici?

"Hovorí sa - keď hovorí druhý, pozorne počúvaj. To ignorujú - často až vyzývavo."

Niektorí politici sú známi svojím expresívnym štýlom, neprekáža to?

"K dobrej komunikácii patrí aj konfrontácia. Politici by mali vedieť zastať odlišný názor aj za cenu rizík, mali by vedieť presadiť nové veci a byť nezlomní aj vo chvíli, keď má okolie iný názor. Navyše - ľudia nedôverujú človeku, ktorý je stále lojálny a iba pritakáva."

Aká je ideálna komunikácia s okolím? Dá sa to naučiť?

"Príslovie hovorí: Ak chceme poznať človeka, mali by sme chodiť v jeho topánkach. Politik by mal byť vnímavý voči ľuďom. Mal by sa vyjadrovať prístupne, nie vyumelkovane. Nespisovnosť môže byť urážlivá, cudzie slová sú príznakom bezohľadnosti, nie odbornosti. Pri komunikácii by mal byť kreatívny a pôsobiť na racionálnu i emotívnu stránku človeka. Mal by mať schopnosť primerane sa presadzovať - nebyť ústupčivý, ale nemal by siahať ani k druhej krajnosti - k agresivite."

SkryťVypnúť reklamu

Povedzte, je dlhoročný slovenský politik lepším partnerom v komunikácii s občami?

"Frázy nahrádza humor. Opakovaním akejkoľvek činnosti sa človek zdokonaľuje. V politike to však nemusí platiť vtedy, ak politik vystupuje veľmi nedotklivo, autoritatívne a obkolesuje sa ľuďmi, ktorí mu pritakávajú."

Palko: Som politik s ľudskou tvárou

Psychologička Jaššová: "Vladimír Palko (KDH) rozpráva rozvážne, plynulo, dobre artikuluje, má príjemne posadený hlas. Vyjadruje sa zrozumiteľne aj pre bežného, nevzdelaného občana, ktorému sa dokáže priblížiť. Dodržiava spisovné formy vyjadrovania a zdržiava sa používania cudzích slov.

Napriek prísnej racionalite a logickosti prejavuje city pomerne bezprostredne, až k hranici žoviálnosti, prípadne bezprostredného smiechu. Jeho prejav poľudšťuje aj používanie citosloviec.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje postoje nepredkladá ako neoddiskutovateľné, nemá zvýšenú potrebu byť jediným majiteľom pravdy, nepresadzuje dominantný postoj, dobre sa cíti aj v submisívnom, podriadenom postavení.

Na problémy, ktoré mu predkladajú ľudia, reaguje menej so súcitom a viac sa snaží pôsobiť povzbudzujúco. Plní tým úlohu, ktorá by mala byť politikom vlastná - šíri optimizmus, spoľahlivosť, je nositeľom stenických emócií."

Reakcia politika: "Zdá sa, že som politik s ľudskou tvárou." (smiech)

Csáky: Vystúpenia si nahrávam, analyzujem

Psychologička Jaššová: "Komunikácia Pála Csákyho (SMK) sa vyznačuje silnou autoreguláciou - a to aj v záťažových konfrontačných situáciách. Zvažuje slová, tón hlasu, dáva dôraz na udržanie komunikácie v zdvorilom tóne. Má výraznú snahu tlmiť nezhody.

SkryťVypnúť reklamu

Zrejme sa pridržiava svojho vlastného výroku: V konflikte nevidím nikdy víťaza, tam môže byť len porazený.

Má pomerne dobrú slovnú zásobu v slovenskom jazyku, ale v jeho prejave sa občas vyskytnú svojské neologizmy, čechizmy, občas nesprávne spodobovanie. To spolu so svojskou výslovnosť, typickej slovenskej dvojhlásky ô, zjednodušenej na o, napovedá, že jeho materinský jazyk je iný."

Reakcia politika: "Do značnej miery súhlasím. Je pravda, že občas použijem čechizmus a občas sa prejaví aj fakt, že môj materinský jazyk je maďarčina. Priznám sa však, že keď som v televíznej alebo rozhlasovej relácii, väčšinou si ju dám nahrať a potom analyzujem, kde som urobil chyby."

Kaník: Chcem ďalej vysvetľovať, čo robím

Psychologička Jaššová: "Ľudovít Kaník (SDKÚ) hovorí spisovne, plynulo, primeraným tempom, dobre štylizuje, má príjemný hlas i tón, aktívne reaguje na poslucháča. Snaží sa mu priblížiť, byť empatický.

SkryťVypnúť reklamu

Voči oponentom sa dokáže správať ústretovo, využíva rôzne spôsoby presvedčovania. Na konfrontačné situácie reaguje asertívne, technikou otvorených dverí, ponechávajúc oponentovi jeho vlastný názor. Ponúka im citát - Ak niekoho prevádzaš tmavou nocou, poďakuje sa ti až ráno.

Reakcia politika: "Snažím sa hovoriť tak, aby mi ľudia rozumeli. Aby porozumeli tomu, čo sa snažím presadiť. Určite je ešte čo zlepšovať. V tom, čo robím, aj v tom, ako sa to snažím ľuďom vysvetliť."

Heriban: Bol som uvoľnený, mením sa

Psychologička Jaššová: "V prejave Jozefa Heribana (ANO) badať istú snahu o nekonformnosť. Prejavuje sa to okrem iného používaním slangových výrazov, čo politik považuje za prejav liberalizmu. Podobne pristupuje aj k spisovnému jazyku. Ten by sa však mal v prejave verejného činiteľa dodržiavať.

SkryťVypnúť reklamu

V konfrontačných situáciách trvá na svojom názore. Spätná väzba vážnejšie neovplyvňuje jeho vystupovanie a postoje, čo predstavuje rezervu vo vzťahu k poslucháčovi a smerom k presvedčivosti a účinnosti pôsobenia.

V slovnom prejave má tendenciu používať rôzne barličky, pohmkávanie, zaváhania, dlhšie pauzy. Nemožno mu však uprieť snahu o individuálny prejav, originalitu, nezávislosť.

Reakcia politika: "Oproti začiatkom v politike sa snažím prispôsobiť štandardom, byť exaktnejší a pôsobiť menej voľne a liberálne. Prispôsobujem sa tomu a nerobí mi to problémy."

Beňová: Pokúsim sa agresiu odstrániť

Psychologička Jaššová: "Na prejave Moniky Beňovej (Smer) badať, že na sebe pracuje. Jej reč je plynulá, artikulácia dobrá, v reakcii je pohotová. Má tendenciu v komunikácii dominovať, no neraz i vo vzťahu k moderátorovi.

SkryťVypnúť reklamu

V kontaktových reláciách vnímavo počúva názory občanov, prejavuje vysokú mieru ústretovosti, empatie a schopnosti vžiť sa do postavenia a prežívania občana. Tam sa prejavuje ako senzitívna osoba.

Naopak, vo vzťahu s opozičnými politikmi jej prejav presahuje úroveň primeraného sebapresadzovania - až k prejavom agresie. Hoci tieto prejavy môžu možno pôsobiť dobre na politických sympatizantov, isté tlmenie negatívnych postojov môže byť niekedy presvedčivejšie a účinnejšie."

Reakcia politika: "V podstate si myslím, že to zodpovedá tomu, čo si myslím aj ja - ako pôsobím na ľudí. Trochu ma mrzí, že moje reakcie na politických protivníkov občas pôsobia ako agresívne. Nie sú. Možno že sú len príliš exponované - pokúsim sa to teda nejako odstrániť. Agresia určite nie je zámer, ale skôr dôsledok nervového vypätia - potom sú reakcie možno preexponované."

SkryťVypnúť reklamu

Mečiar: Tóthová nesúhlasí, že reaguje neisto

Psychologička Jaššová: "Vladimír Mečiar (HZDS) je osvedčený rétor na úrovni moderátora - s dobrými komunikačnými predpokladmi, spočívajúcimi vo vysokej plynulosti, tempe prejavu, schopnosti improvizácie.

Dokáže veľmi dobre odhadnúť atmosféru publika, zaujať príbehmi, podobenstvami prípadne vtipom. Jeho hlas je jasný, jeho sila je prejavom vitality. Ťažšie nesie submisívnu, podriadenú rolu - má značnú tendenciu k dominantnému postaveniu, silnú tendenciu sebapresadzovania, tendenciu k nezlomnosti.

Konfrontačné situácie rieši autenticky, snaží sa byť sám sebou, čo na jednej strane zvyšuje jeho dôveryhodnosť, na druhej strane ho táto tendencia robí zraniteľným - oponenti môžu s touto vlastnosťou počítať za účelom vyprovokovania silných emócií v mene obrany názoru či vlastnej cti.

SkryťVypnúť reklamu

V záťažových situáciách je jeho autoregulácia, ovládanie neisté."

Reakcia Kataríny Tóthovej: "Za absolútne mylné považujem konštatovanie, že v záťažových situáciách postupuje Vladimír Mečiar neisto. Pri vzniku štátu a tvorbe jeho orgánov boli také silné záťažové situácie, že máloktorý politik by ich zvládol tak promptne ako on." Pozn. red.: Vladimír Mečiar bol v čase tvorby materiálu na dovolenke.

Fico: Som odolný voči záťaži, súhlasím

Psychologička Jaššová: Robert Fico (Smer) vďačí za dobré postavenie v rebríčku popularity svojej úrovni komunikácie. Jeho slovný prejav je plynulý, bezchybný, má dobrú artikuláciu, zakladá si na zrozumiteľnosti. V konfrontačných situáciách reaguje odolnosťou voči záťaži.

Má značnú schopnosť vžiť sa do situácie občana, v záťažových situáciách volí strednú cestu - nie je submisívny, ústupčivý, ani sa nenecháva vyprovokovať k agresii, trvá však na svojom názore.

SkryťVypnúť reklamu

V principiálnych veciach nepovažuje takzvanú diplomatickú komunikáciu za vhodnú pre opozičného politika, skôr pre ministra zahraničných vecí, veľvyslanca či vládneho politika.

Do istej miery sa však rád zmieňuje o sebe, čo by malo zostať skôr leitmotívom jeho vystúpení.

Reakcia politika: "Toľko pozitívneho na moju adresu som už nepočul veľa rokov."

Martináková: Emócie začnem dávať najavo

Psychologička Jaššová: "Zuzana Martináková (SF) má veľmi dobrý slovný prejav, bohatú slovnú zásobu, dobrú až zvučnú artikuláciu, dokáže pohotovo reagovať na akékoľvek podnety plynulým, rýchlym prejavom, snaží sa ponúkať posolstvá.

V kontakte s poslucháčmi však môže budiť nedôveru jej istá slovná ekvilibristika, schopnosť improvizácie. Voliča, občana vníma skôr v racionálnej rovine, ktorá je zrejme jej prednosťou - i podľa vlastných slov.

SkryťVypnúť reklamu

Rezervy spočívajú v neschopnosti emotívnejšie sa priblížiť poslucháčovi, ktorý očakáva vcítenie sa do svojich ťažkostí. Je to zrejme preto, že aj na svoje okolie kladie vysoké nároky. Sama hovorí, že ju nič len tak ľahko nerozplače.

Reakcia politika: "Charakteristika o chýbajúcej emotívnosti ma trochu prekvapuje - myslím si, že som mierne viac emotívna ako racionálna. Tak žensky. Hlavne pri kontakte s ľuďmi cítim, že silne vnímajú našu komunikáciu o ich problémoch. No beriem, že v prejave cez médiá to musím dávať viac najavo."

Ďaďo: Nie som nostalgický, som originálny

Psychologička Jaššová: "V rétorike Jána Ďaďa (KSS) badať prejavy skúsenosti, zachováva úctivý tón reči, snaží sa aj na negatívne postoje okolia reagovať slušným spôsobom, ústretovosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Postavenie komunistu v komunikácii pripomína nostalgiou za zašlými časmi a kým jedni sa k nemu utiekajú, iní vidia neživotnosť chiméry pekných ideálov.

Reakcia politika: "Nemám výhrady. Ťažko však povedať, či som nostalgický. Vždy som sa snažil byť svojský, originálny."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 251
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 581
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 229
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 898
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 394
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 070
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 998
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 023
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu