Moskva 17. septembra (TASR) - Komisia pre udeľovanie amnestie v ruskej Uľjanovskej oblasti vyhovela žiadosti o milosť, ktorú podal plukovník Jurij Budanov odsúdený v roku 2003 na desať rokov väzenia za únos a zabitie 18-ročnej Čečenky. O udelení milosti rozhodne s definitívnou platnosťou prezident Vladimir Putin.
Ruský splnomocnenec pre ľudské práva Vladimir Lukin s rozhodnutím uľjanovskej komisie ostro nesúhlasí - okrem iného aj v súvislosti s nedávnou rukojemníckou drámou v severoosetskom Beslane.
"Musíme jednoznačne rozhodnúť, že vraždu nevinných ľudí budeme trestať veľmi tvrdo. Nesmieme vytvárať dojem, že existuje dvojitý štandard," upozornil Lukin.
Predsedníčka moskovskej pobočky Helsinského výboru pre ľudské práva Ľudmila Aleksejevová vyhlásila, že za zločin, ktorý Budanov spáchal, si zaslúži, aby si odpykal trest v plnom rozsahu. "Nezaslúži si milosť," zdôraznila.
Podľa Olega Orlova, riaditeľa centra Memorial, nemajú pravdu tí, čo tvrdia, že Budanov v Čečensku bránil záujmy Ruska, lebo "v skutočnosti jeho záujmy a prestíž vážne poškodil".
Podľa bývalého predsedu ruského parlamentu a vplyvného zástupcu čečenskej komunity v Rusku Ruslana Chasbulatova "Budanov je terorista a kat". Ak bude Budanov omilostený, bude to prejav správania sa štátu k teroristovi. "Štát podporuje istú formu terorizmu - toho svojho - a tvrdí, že bojuje proti inej forme - medzinárodnému terorizmu," upozornil Chasbulatov. Vyhlásil, že niet rozdielu medzi Budanovom a Šamiľom Basajevom, ktorý sa dnes prihlásil k zodpovednosti za krviprelievanie v Beslane.
Budanov zločin spáchal v roku 2000, keď slúžil vo federálnych jednotkách v separatistickej republike. Elzu Kungajevovú uškrtil, lebo mal podozrenie, že je ostreľovačkou čečenských povstalcov. Verdikt v procese s ním súd prijal po tri roky trvajúcich ťahaniciach. Podľa prvého rozsudku bol Budanov v čase spáchania zločinu v stave nepríčetnosti.
Budanov je v cele predbežného zadržania od marca roku 2000. Ak by si odpykal celý trest, na slobodu by sa dostal až v marci 2010.
Odsúdenie plukovníka Budanova je nateraz jediným prípadom, keď sa príslušník armády jeho hodnostného rangu zodpovedal za zločin spáchaný v Čečensku po vpáde federálnych vojsk v roku 1999.
Ochrancovia ľudských práv opakovane odsudzujú beztrestnosť ruských vojakov v Čečensku. Posledným prípadom tohto druhu bolo v júni oslobodenie troch ruských dôstojníkov obvinených z popravy troch čečenských civilistov.
1 2 4 12 pel