Počet amerických vojakov nasadených v Afganistane zároveň odhadol na 1500 až 2000.
Na otázku americkej televíznej stanice NBC o trvaní vojenskej kampane v Afganistane Rumsfeld povedal, že "by ju neobmedzoval" na niekoľko mesiacov. Minister obrany USA ďalej opätovne upozornil, že sa treba pripraviť na obete aj v radoch amerických vojakov.
Od začiatku amerického zásahu 7. októbra bolo v Afganistane nasadených spolu 1500 až 2000 vojakov amerických ozbrojených síl. V tomto čísle je zahrnutá aj americká delostrelecká jednotka, vycvičená na boj v horách, ktorá pôsobí na severe krajiny, a špeciálne jednotky americkej armády.
Približne tisícka príslušníkov námornej pechoty je rozmiestnená juhozápadne od bašty Talibanu Kandaháru. Donald Rumsfeld zdôraznil, že talibanskí bojovníci sa musia vzdať, v opačnom prípade "budú zabití".
Boje v Afganistane prechádzajú podľa amerického ministra obrany do najnebezpečnejšej fázy, v ktorej sa budú snažiť chytiť teroristu Usámu bin Ládina. Operácie sa zamerajú na sieť podzemných tunelov a jaskýň na juhu a východe krajiny, ktorými sa bin Ládin bude snažiť uniknúť.
Donald Rumsfeld konštatoval, že talibanskí bojovníci v Kandaháre naďalej vytrvale odolávajú americkému bombardovaniu aj útokom afganských kmeňov. Vodca Talibanu "Mulla Umar svojim mužom prikázal, aby pokračovali v bojoch," dodal. Okrem zahraničných bojovníkov z Pakistanu a arabských krajín sú medzi žoldniermi aj Číňania.
Počet talibanských bojovníkov americký minister odhadol ešte na tisíce, avšak zistiť ich presnejšie číslo je podľa neho veľmi ťažké. V každom prípade ich je však viac ako bojovníkov paštúnskych kmeňov, ktoré v boji proti Talibanu postavili na stranu USA a postúpili do blízkosti Kandaháru. Rumsfeld je presvedčený, že bude protitalibanským silám potrebné poskytnúť posily a pokračovať v leteckom bombardovaní.