Palestínčania reagovali obvinením Izraelčanov zo zhanobenia cintorína a napáchania materiálnych škôd.
Hovorca izraelskej armády Jacob Dallal obvinenia poprel: "Cintorín sme nezhanobili. Neutralizovali sme bombu".
Palestínčania však tvrdia, že pri výbuchu bol poškodený hrob, a tým bola porušená aj posvätnosť jediného moslimského cintorína na území mesta Betlehem. Príbuzní už preniesli telesné pozostatky zosnulého a pochovali ho v novom hrobe.
K protestom radových Palestínčanov sa pridalo aj vedenie náboženskej nadácie - wakf, ktorá sa stará o cintorín a iné moslimské objekty v meste.
Jeho predseda Násr Nawfal uviedol, že narušenie pokoja zosnulých je veľmi vážnym porušením moslimských zákonov. Dodal, že akciu ozbrojených síl nemôže ospravedlniť ani bomba. Podľa jeho názoru armáda mala zásah koordinovať s moslimskými náboženskými hodnostármi. Nawfal tvrdí, že prítomnosť čo i len jedného izraelského vojaka na cintoríne je zakázaná.
Izraelská armáda sa bráni tým, že prevoz nálože na iné miesto by bol nebezpečný.
Nálož bola ukrytá v prázdnom hrobe ležiacom v tesnej blízkosti hrobky, ktorú židia považujú za miesto posledného odpočinku biblickej Ráchel, Jakubovej manželky a pramatky oboch dôležitých izraelských kmeňov: Jozefa a Benjamína.
Táto hrobka je jedinou židovskou pamiatku v arabskom Betleheme, ktorý je posvätným miestom aj pre kresťanov, keďže je Ježišovým rodiskom.