Novi Sad 9. septembra (TASR) - Srbský vicepremiér Miroljub Labus dnes kritizoval rozhodnutie Budapešti zainteresovať ministrov zahraničných vecí EÚ do kauzy incidentov medzi Srbmi a Maďarmi vo Vojvodine.
"K incidentom došlo, ale neexistuje vážny dôvod pre tento demarš (Budapešti) a myslím si, že to vôbec neprispeje k upokojeniu situácie," povedal Labus počas návštevy v Novom Sade, hlavnom meste provincie na severe Srbska. "Vzťahy medzi Srbskom a Maďarskom sú dobré, neexistuje žiaden dôvod, aby sa zhoršili," dodal.
Maďarská vláda zaslala EÚ text o incidentoch vo Vojvodine, v ktorom sa uvádza, že boli vedené proti maďarskej menšine a boli motivované etnicky.
Srbský premiér Vojislav Koštunica sa vyslovil proti "internacionalizácii" etnického napätia okolo maďarskej menšiny vo Vojvodine. Podľa Koštunicu by takýto postup len poškodil vzťahy medzi Srbskom a Čiernou Horou (SČH) a Maďarskom. Koštunica Budapešť kritizoval za to, že záležitosť predložila Rade Európy, na čo podľa neho nie je dôvod.
Deň po stredajšej návšteve Vojvodiny Koštunica povedal, že maďarská sťažnosť RE nie je opodstatnená. Ako dodal, "individuálne incidenty neoprávňujú iniciatívu Budapešti v Štrasburgu". Premiér prisľúbil, že polícia zintenzívni opatrenia s cieľom predísť podobným incidentom v budúcnosti.
Budapešť v dokumente zaslanom do Štrasburgu použila termín "zverstvá", čo v súvislosti s vojnami v bývalej Juhoslávii z 90. rokov zrejme vyvolalo poplach v Belehrade.
"Opakujem, etnické incidenty nie sú vo Vojvodine bežné - a určite nejde o ďzverstváď veľkého rozsahu. Ide o jednotlivé prípady, ktoré by nemali byť nafukované do medzinárodných rozmerov," povedal Koštunica.
Srbi tvoria dve tretiny populácie Vojvodiny, kde žije 26 ďalších komunít. Najväčšou menšinou je s viac ako 300.000 príslušníkmi maďarská, ktorá tvorí viac ako desať percent populácie. V oblasti žije aj množstvo Slovákov, Rumunov a Chorvátov.
Vo Vojvodine - kde sa 19. septembra uskutočnia regionálne a komunálne voľby - od začiatku roku zaznamenali prudký nárast etnicky motivovaných incidentov. Išlo o poškodzovanie obchodov, ale aj o činy namierené proti osobám, cintorínom a náboženským objektom. Incidenty sa sústredia okolo mesta Subotica na hraniciach s Maďarskom.